Multipl sklerozun periferik sinirler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of multiple sclerosis on peripheral nervous system
- Tez No: 563368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ÇAĞAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Multipl skleroz enflamasyon, demiyelinizasyon ve akson hasarı ile karakterize otoimmün bir santral sinir sistemi hastalığıdır. Multipl Skleroz'un farklı kliniklerle seyreden relapsing remitting, sekonder ilerleyici ve primer progresif olmak üzere üç alt tipi vardır. Bu çalışmada multipl skleroz hastalarında periferik sinir tutulumu ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza katılan hastaların 35'i (%70,0) Relapsing Remitting Multipl Skleroz ve 15'i (%30,0) Sekonder Progresif Multipl Skleroz hastasıydı. Hastaların semptomlarının başlangıç yaş ortalaması 30.44±1.06 yıl, Genişletilmiş Multipl Skleroz Özürlülük Skalası (EDDS) puan ortalaması 2.97±2.58 puan ve çalışmaya katılan hastaların 12'sinin (%24,0) polinörapatisi mevcuttu. Kontrol grubunda 3 kişide (%6,0) polinöropati tespit edildi. Çalışmamızda erkek hastalarda periferik sinir tutulumunun kadın hastalara göre daha yüksek olduğu belirlendi. Hastalık gelişme süresi ile Genişletilmiş Multipl Skleroz Özürlülük Skala puanı arasında pozitif yönlü çok güçlü bir korelasyon olduğu tespit edildi. Çalışmada multipl skleroz hastalarının literatürle uyumlu olarak daha çok kadınlarda görüldüğü, hastalık süresi arttıkça EDDS puanlarında artış olduğu ve erkeklerde polinöropati sıklığının kadınlara göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada kontrol grubunda polinöropati sıklığının beklenenin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis is an autoimmune central nervous system disease characterized by inflammation, demyelination and axon damage. There are three subtypes of multiple sclerosis with different clinics.: relapsing remitting, secondary progressive and primary progressive. The aim of this study was to determine peripheral nerve involvement and related factors in patients with multiple sclerosis. In our study, 35 (70.0%) of the patients were Relapsing Remitting Multiple Sclerosis and 15 (30.0%) with Secondary Progressive Multiple Sclerosis. The mean age of the symptom onset of the patients was 30.44 ± 1.06 years, the mean score of the Multiple Sclerosis Disability Scale (EDDS) was 2.97 ± 2.58 points and polyneuropatia was detected in 12 (24.0%) patients. Polyneuropathy was detected in 3 patients (6.0%) in the control group. In our study, peripheral nerve involvement was higher in male patients than female patients. There was a very strong positive correlation between the duration of disease development and the Extended Multiple Sclerosis Disability Scale scores. In the study, it was determined that patients with multiple sclerosis were more seen in women in accordance with the literature, EDDS scores increased as the disease duration increased, and the frequency of polyneuropathy in men was higher than in women. In addition, the frequency of polyneuropathy in the control group was higher than expected.