Metallerin elektrik direnç nokta kaynak özellikleri
  1. Tez No: 56337
  2. Yazar: SAMİ YASA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZARİF ÇATALGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Nokta kaynağı veya punta kaynağı ısı ve aynı zamanda basıncın tatbik edilmesiyle meydana gelen bir kaynak usulüdür. Bu yöntemle genel olarak 4mm kalınlığa kadar metal saçların birbirine kaynağı yapılmaktadır. Hazırlanan bu tezde elektrik direnç nokta kaynak birleştirmesinin prensibi, Çelik saçların, Paslanmaz çeliklerin ve Alüminyum alaşımlarının pratik kaynak birleştirme şartları, kullanılan kaynak makinaları, elektrodlar ve otomatik kalite kontrol yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Nokta kaynağında ısı üretimine tesir eden faktörlerden; Basınç akım şiddeti, akım süresi, parça yüzey kalitesi, metal elektrik direnç özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Nokta kaynak birleştirmesinde görülen hatalardan; Nüfuziyet yetersizliği, gözenekler, çatlaklar ve yüzey hatalar açıklanmıştır. Nokta kaynak birleştirmesinin mekanik özelliklerin tespitinde yararlanılan tahribatlı muayene yöntemleri açıklanmıştır. Düğme boyutunun tespiti, kaynak edilen parçalarda sertleşme analizi, çekme-makaslama, normal çekme, darbe ve yorulma deneyi tanıtılmıştır. Bu deneylerin numune boyut ları, birleştirme geometrileri de şekillerle izah edilmiştir. -I-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Spot welding is a type of welding done applying heat and pressure simultaneously. By this method, metal sheets usually up to 4mm thickness are welded. In this thesis knowledge is provided obout the principle of electrical resistance spot welding; practical welding conditions of steel sheets, stainless steels and alumin ium alloys; electrodes, and automatic quality control techiques. Factors affecting the heat production such as pressure current intensity current time, piece surface quality, properties of metallic resistance to current are all investigat ed theoretically. Of the sources of defaults occuring in spot welding penetration deficiency, porosi ty cracks and surface imperfections are discussed. Destructive testing methods used for determining the mechanical properties of spot welding are explained. Determining of button dimensions, analysis of hardening in welded pieces, and experiments of tension-shearing, normal tension, impulse and fa- tique are defined. Besides, sample dimensions and connection geometries in these ex periments are illustrated.