Hatırlanabilir turizm deneyimi ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide yaşam anlamının aracılık rolü
The mediating role of the meaning life in the relation between memorable tourism experience and subjective well-being
- Tez No: 563404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE ÖMÜRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kapadokya bölgesinin sahip olduğu eşsiz coğrafyası ve yöreye özgü çeşitli aktiviteleri aracılığıyla bölgeyi ziyaret eden bireylerin önceki deneyimlerinden farklı olarak, hatırlanabilir bir turizm deneyimine sahip olacakları düşünülmektedir. Bu doğrultuda ilk olarak bireylerin hatırlanabilir turizm deneyimi ile öznel iyi oluşları arasında hayatı anlamlandırmalarının aracılık rolü saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci sorusunu hatırlanabilir turizm deneyimi boyutları ile öznel iyi oluş arasındaki yaşamı anlamlandırmanın aracılık rolünü saptamak oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenerek, anket tekniği ile Kapadokya bölgesinde çeşitli noktalarda gönüllülük esasına dayalı çalışma verileri toplanmıştır. Hatırlanabilir Turizm Deneyimi Ölçeği (MTES), Olumlu Olumsuz Duygu Ölçeği (PANAS), Yaşam Tatmini Ölçeği (SWLS) ve Hayatın Anlamı Ölçeği (MIL)'nin yer aldığı bir anket oluşturulmuş ve 283 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma bulgularında bireylerin sahip olduğu hatırlanabilir turizm deneyimlerinin duyguları aracılığıyla duyuşsal yönünü doğrudan etkilerken bilişsel yönü olan yaşam tatminini dolaylı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca canlanma ile olumlu duygulanım arasında, yenilik ve anlamlılık boyutları ile hayatın anlamı arasında, dahil olma ile olumlu duygulanım ve yaşam tatmini arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. İlgili çalışma ile hatırlanabilir turizm deneyiminin pozitif psikoloji kavramları ile ilişkilendirildiği ulusal ve uluslararası yazına katkı sağlandığını söylemek mümkündür. Ayrıca literatürde geliştirilmesine ihtiyaç duyulan bireylerin hatırlanabilir turizm deneyimlerini hafızaları yoluyla anlamak ve hatırladıkları deneyimler ile bireye özgü psikolojik unsurlar arasındaki ilişkiyi incelemek mevcut çalışmanın önemini arttırmaktadır. Konu sektörel olarak ele alındığında ise, turizm sağlayıcılarının sürdürülebilir rekabetçiliğe sahip olmaları gerektiği düşünülmektedir. Bu noktada bireylerin öznel iyi oluşlarına etki edecek ve deneyimlerini hatırlanabilir kılacak unsurların aydınlatılması sektörel uygulamalara da katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the unique geography of the Cappadocia region and the various local activities will make it possible for individuals visiting the region to have a memorable tourism experience, unlike their previous experiences. In this respect, firstly, the mediating role of the meaning life in the memorable tourism experience and subjective well-being is tried to be determined. In the study, quantitative research method was adopted and data were collected on a voluntary basis at various points in the Cappadocia region. A questionnaire including the Memorable Tourism Experience Scale (MTES), Positive Negative Emotion Scale (PANAS), Life Satisfaction Scale (SWLS) and Life Meaning Scale (MIL) was prepared and 283 people were reached. In the research findings, it is concluded that the emotions of memorable tourism experience directly affect one's affective aspect while indirectly affecting their cognitive aspect known as life satisfaction. Furthermore, a significant relationships was found between positive affect and refreshment; meaningful, novelty and meaning in life dimensions; involvement, positive affect and life satisfaction. It is possible to say that the study contributed to the national and international literature that is associated with positive psychology concepts. In addition, it is important to understand the memories of remembered tourism experiences of individuals who need to be developed in the literature and to examine the relationship between remembered experiences and psychological factors specific to the individual. Considering the subject sectorally, it is thought that tourism providers should have sustainable competitiveness. At this point, it is thought that the illumination of the factors that will affect the subjective well-being of individuals and make their experiences memorable will also contribute to the sectoral practices.