Suriyeliler ve Avrupa'da yükselen aşırı sağ
Syrians and rising far-right in Europe
  1. Tez No: 563426
  2. Yazar: HÜSEYİN PUSAT KILDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
21. yüzyılda insanlık siyasal, sosyal ve kültürel alanlarda birtakım değişikliklere uğramıştır. Ortadoğu açısından bu durum incelenecek olursa özellikle Arap Baharı süreci, bölgede yaşanan bu türden değişikliklerin net şekilde görülebileceği bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkileri halen devam etmekte olan bu süreç, Ortadoğu bölgesinde süregelen otoriter yönetimlerin çökmesine sebep olmuştur. Bölgede yer alan ülkelerden Suriye'de Arap Baharı'nın etkisiyle bir iç savaş meydana gelmiş ve küresel aktörlerin de olaylara dâhil olmasıyla birlikte iç savaş, bir vekâlet savaşına dönüşmüştür. Savaşın en çarpıcı sonuçlarından birisi ise ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyeli vatandaştır. Söz konusu Suriyelilerin önemli bir kısmı Avrupa'ya göç etmiş ve bu durum Avrupa'da ki siyasal yapıyı etkilemiştir. Göçlerin etkisiyle Avrupa'da aşırı milliyetçi akımlar gün geçtikçe güçlenmiş ve kıtada yer alan birçok ülkeyi etkilemiştir. Bu çalışmada aşırı sağ incelenirken Avrupa ülkelerinden Fransa, Birleşik Krallık ve Almanya üzerinde durularak bu ülkelerdeki siyasal dönüşüm analiz edilecektir. Çalışmada özellikle Avrupa'da son yıllarda etkisini arttıran aşırı sağ görüşün nasıl ve ne şekilde güçlendiği üzerinde durulacak ve aşırı sağın dinamikleri incelenirken sosyal inşacı teori çerçevesinde analizler yapılacaktır. Bu durumun nedeni, sosyal inşacı teorinin devletlerin kimliklerine ve devletler arası etkileşime yaptığı vurgudur.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, humanity has undergone some changes in political, social and cultural fields. If terms of the Middle East, especially the Arab Spring process, emerges as a process in which those kinds of changes in the region can be seen clearly. In the Middle East region, the ongoing impacts of this period caused collapses of the existing authoritarian systems. In particular, in Syria the protests have turned into a civil war and the civil war has turned into a proxy war by the inclusion of global actors. One of the most striking results of this war is the fact that millions of Syrian citizens who have to leave their country. A significant number of these Syrian people have migrated to Europe and as a result of this migration wave, political structure of Europe has been affected. Due to migration, extreme nationalist movements have been strenghtened, and its influences can be seen in many countries at the continent. In this study, the extreme right has been analyzed in the European countries such as France, the United Kingdom and Germany, while focusing on the political transformation that they have taken. This study will mainly focus on how the right-wing extremist view has strengthened its influence in Europe in recent years and the dynamics of the far-right will be reviewed while analyzing them within the scope of social constructivist theory since social constructivist theory gives emphasis on the identity of states and inter-state interaction.