Sivas çimento fabrikasında kullanılan hava şoku modellerinin analitik hiyerarşi süreci (AHS) yöntemi ile belirlenmesi
Determining proper air cannon modals in use at sivas cement plant by using analytical hierarchy process (AHP) technique
- Tez No: 563468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hava şokları, 1970' li yıllardan günümüze ağır sanayide malzeme yapışma ve akış probleminin yok edilmesi amacıyla kullanılan basınçlı hava tanklarıdır. Bu ekipmanlar, özellikle çimento sektöründe çok yaygın olarak tercih edilmektedir. Çimento fabrikalarının ön-ısıtıcı kulesi ve klinker soğutma ünitelerinde; döner fırınlarda yakıt amaçlı kullanılan yüksek sülfür içeriğine sahip petrokok ve maliyet avantajı sağlayan alternatif yakıt kullanımından dolayı, sıklıkla sarmalar (kesit daralmaları) ve birikintiler gibi malzeme akış problemleri yaşanmaktadır. Yaşanılan bu akış probleminin giderilmesi için Metal Şiş, Pnömatik Şiş, Su Jeti (Water Jet), Cardox ve Hava Şoku gibi çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Bu çalışmada, malzeme akış probleminin çözülmesi amacıyla belirlenen bölgeler için en uygun hava şoku tipinin tespiti, geleneksel karar verme yöntemleri yerine daha gerçekci ve daha bilimsel kabul edilen Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. ÇKKV yöntemlerinden ise Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) tekniğine başvurulmuştur. Çalışma sonucunda, Ön-ısıtıcı kulesi; intikal bölgesinde“Hurricane”model, gaz kanalında“Hurricane”model, siklonlarında“Typhoon”model ve klinker soğutma ünitesinde ise“Multiport”model hava şoku kullanımı kararına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air Cannons are the pressurized air tanks that have been utilizing for the purpose of removing material adhesion and flow issues in heavy industry since the beginning of 1970 year. That equipment is widely preferred so as to be solution particularly in cement industry. The build-up and accumulation troubles arise at pre-heater towers and clinker cooling units due to making use of petroleum coke that includes high sulfur content itself and alternative fuels that delivers lower cost as fuel in rotary kiln. Various sort of methods are being applied to eliminate material flow problem as following; Metal Rod, Pneumatic Rod, Water Jet, Cardox and Air Cannons. In this study, Multi Attribute Decision Making method, which brings rational and scientific results, was opted for determining the proper air cannon modal to dissolve material flow trouble instead of conventional decision- making methods. Analytic Hierarchy Process (AHP) is the technique that was used for in this context. It has been realized that the outputs obtained out of this technique match up with experts' decisions made by traditional decision-making methods. As a result of this study;“Hurricane”modal for kiln inlet,“Hurricane”modal for air duct,“Typhoon”modal for cyclones and“Multiport”modal for clinker cooling unit were ideal air cannon modals according to designated goals.