Juvenile miyoklonik epilepsi hastalarının EEG özellikleri ile kognitif fonksiyonları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between EEG findings and cognitive functions of patients wi̇th juvenile myoclonic epilepsy
  1. Tez No: 563467
  2. Yazar: ZEYNEP EZGİ BALÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRUNİSA DİLEK ATAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamızda JME hastalarında frontal kognitif profili araştırırken, elektrofizyolojik bulgularla ilişkisini kantitatif olarak ortaya koymayı amaçladık. Yöntem:Çalışmamız prospektif kontrollü bir çalışma olarak planlandı. SBÜ Bakırköy ProfDr Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Arastırma Hastanesi Epilepsi Polikliniği'nde takip edilmekte olan, juvenil miyoklonik epilepsi tanısı almış 60 hasta ve 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Hasta ve kontrol gruplarına, frontal lob işlevlerini değerlendirmek için saat çizim testi, stroop testi, hayvan ismi söyleme testi, KAS testi, digit span, corsi blok, WKET uygulandı. JME hastalarına video EEG çekilerek fokal bulgunun, asimetrik bulgunun, fragmantasyon bulgusunun varlığı ve lokalizasyonu, jeneralize deşarjların ortalama süresi (sn), saat başına düşen jeneralize deşarj sayısı, hiperventilasyon sırasında ortaya çıkan jeneralize deşarj varlığı ve sayısı (dk başına), fotoparoksismal yanıt varlığı, tipi vesayısı(dk başına) hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan olgular arasında yaş, cins ve eğitim düzeyi açısından anlamlı bir fark yoktu. Hastaların hepsi iyi nöbet kontrolüne sahipti. Kullanmakta oldukları AEİ ilaçlar açısından nörokognitif testlerde anlamlı farklılık yoktu. JME grubunun kontrol grubuna göre zihinsel akıcılık, global dikkat ve verbal akıcılığı değerlendiren testlerde başarısız oldukları saptandı. JME grubu EEG parametrelerine göre değerlendirildiğinde; fokal bulguya sahip hastaların planlama becerilerinde bozulma olduğu saptandı. Jeneralize deşarjlarının süresi 1 sn'den uzun olan hastalar, kısa olan hastalara göre; daha kötü dikkat ve daha fazla perseveratif hataya sahip oldukları gözlendi. Sonuç: JME'de frontal lob kognitif fonksiyonların kontrol grubuna göre daha bozuk olduğu ayrıca EEG bulgularının da bu bozulmaya katkıda bulunduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to quantitatively investigate the relationship between electrophysiological findings and frontal cognitive profile in JME patients. Method: 60 patients who have diagnosed with JME and 30 healthy controls were included in this study. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. To evaulate the frontal lobe functions; clock drawing test, stroop test, animal name speech test, KAS test, digit span, corsi block and WCST test were applied to patients and healthy controls.Video EEG was performed for JME patients and presence and localization of focal, asymmetric, fragmentation findings, average duration of generalized discharges (sec), number of generalized discharges per hour, presence and number of generalized discharges (per min), type and number of photoparoxysmal response (per minute) were calculated. Results: There was no significant difference between the subjects in terms of age, sex and education level.All patients had good seizure control. There was no significant difference in neurocognitive tests in terms of AED drugs. The JME group was found to be unsuccessful in the tests evaluating mental fluency, global attention and verbal fluency compared to the control group. When JME group was evaluated according to EEG parameters; there was a deterioration in planning skills of patients with focal findings. Patients whose generalized discharges last longer than 1s; they had worse attention and more perseverative errors. Conclusion: We observed that frontal lobe cognitive functions were impaired in JME compared with the control group and EEG findings also contributed to this deterioration.