Çevre görevlisi uygulaması ve karşılaşılan problemler
Environmental officer implementation and related problems
- Tez No: 563470
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde son yıllarda uygulamaya koyulmuş olan çevre görevlisi uygulamalarında karşılaşılan problemlerin neler olduğu anket yapılarak araştırılmıştır. Anket çalışması Türkiye'nin birçok ilinde görev yapmakta olan çevre görevlileri üzerinde yapılmıştır. Anket çalışması sonuçları değerlendirilmiştir ve bu sonuçlar doğrultusunda neler yapılması gerektiği anlatılmıştır. Çevre Görevlisi uygulamalarında mevzuatlar çerçevesinde bazı değişikliklerin yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Çalışma sonucunda, çevre görevlisi uygulamalarına ve mesleğine gönül vermiş çevre görevlilerine gereken değerlerin verilmesi gerektiği ve bu mesleğin öneminin arttırılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is investigated by using the questionnaire studies that the problems of the environmental officier implementation which have been put into practice in our country in recent years. The questionnaire was carried out on the environmental officers working in many provinces of Turkey. The results of the questionnaire survey were evaluated and they were explained what needs to be done in the direction of these results. It has been revealed that some changes have to be made within the framework of legislation in environmental officer implementations. As a result of the study, it was revealed that the environmental officer implementation, and environmental officer who gave their profession to the profession should be given the necessary values, and the importance of this profession has to be increased.