16. yüzyıl Akdeniz coğrafi bilgi sistemi: Kitab-ı bahriye
16th century Mediterranean geographical information system: Kitab-i bahriye (book of navigation)
  1. Tez No: 563471
  2. Yazar: MEHMET ŞEVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, ilk olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile bu sistemlerin tarihçesi, sistemlerin kullandığı metodoloji ile bileşenleri açıklanmaya çalışılmıştır. CBS'nin uygulama alanları özellikle deniz ve denizciliğe ilişkin uygulamalar örnekleri ile ifade edilmiştir. Piri Reis tarafından 1526 yılında dönemin padişahına sunulan Kitab-ı Bahriye adlı deniz klavuzu olarak da ifade edilebilecek eşsiz kitap; CBS'lerinin açıklanan metodolojisi, bileşenleri ve uygulamaya yönelik örnekleri ile kıyaslanmıştır. Kıyaslama neticesinde kitapta yer alan bilgi setleri ile haritalar, coğrafya ve kartografya bilimi açısından değerlendirilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study first of all, we tried to explain the Geographic Information System (GIS) in terms of the historical development, methodology and the components of the system. The aplication areas are expressed within the examples of maritima sector and navigation. Secondly, Kitab-i Bahriye a unique book of Piri Reis, which was prepared as a sea guide for naval men and presented to the Sultan of the period in 1526 was investigated again in terms of its' history, methodology and components. Lastly we tried to make a comparision of these two“GIS and Kitab-i Bahriye”. As a result of this comparision, the information sets in the book and maps are presented in terms of geography and cartography.