Medeni Yargılama Hukukunda seri davalar
Serial actions in Civil Procedure Law
  1. Tez No: 563474
  2. Yazar: TALİP BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Aynı veya benzer sebeplerden doğan ve aynı zamanda konuları da birbirine oldukça benzer olan, aynı davalı kişi ya da kişilere karşı açılmış bulunan davalar, uygulamada“seri davalar”olarak isimlendirilmektedir. Seri davalar, medeni yargılama hukuku ve idari yargılama hukuku uygulamasında ortaya çıkmış ve bu alanlarda gelişmekte olan bir dava türüdür. Seri davalar, uygulamada ayrı ayrı açılır, ayrı ayrı görülür ve bu davalar hakkında verilecek nihai kararlar da kural olarak ayrı ayrı verilir. Medeni yargılama hukukunda seri davalar, iş hukuku kaynaklı birtakım uyuşmazlıklar başta olmak üzere, tüketici hukuku, şirketler hukuku, haksız rekabet hukuku, tazminat hukuku ve diğer özel hukuk kaynaklı bazı uyuşmazlıkları kapsam altına almaktadır. Medeni yargılama hukukunda seri dava kavramını, maddi ve usulü hükümleriyle açıklayıp, seri davaların kapsam ve sınırlarını tespit etmeyi amaçlayan bu tez çalışması üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, seri davaların amaç, kapsam ve tanımı yapılmış, seri davaların medeni yargılama hukukuna hâkim olan ilkelerle ilişkisi incelenmiş ve seri davalarla bağlantılı bazı kurumlar hakkında açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde, seri davaların hukuki niteliği tespit edilmiş, şartları açıklanmış ve uygulamada seri olarak açılan davalara örnekler verilmiştir. Son bölümde ise, seri davaların açılması, yargılaması, hüküm aşaması, kanun yolları ve seri davalarda yargılama giderleri konularında incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cases which arise from the same or similar reasons and have quite similar issues each other at the same time and sue against the same defendant or defendants, are termed as“serial actions”in practice. Serial actions are a kind of actions that have emerged in the practice of law of civil procedure and in the practice of administrative jurisdiction and progress in this field of law. Serial actions are filed separately in practice, they are prosecuted separately and final decisions about these cases are given separately as a rule. In law of civil procedure, serial actions contains some disputes arising from labor law, consumer law, company law, unfair competition law, compensation law and other private law. This thesis study, which aims to explain the concept of serial actions in law of civil procedure with its material and procedural provisions and determine the covering and limits of serial actions, consists of three basic chapters. At the first chapter, were made definition of serial actions relatedly its purpose, covering, and were studied the relationship between serial actions and the principles that dominate law of civil procedure, and were made explanations about some notions related to serial actions. In the second chapter, the legal nature of serial action has been determined, its terms and conditions have been explained, and examples were given to the cases that are implemented in series. At the last chapter, were studied on the opening, trial, judgment progress, legal remedies and legal costs of serial actions.