Kırmızı pancarın çözünür proteinlerinin ayrılması ve saflaştırılması I. o/o 45 amonyum sülfat doygunluğunda çöktürülmüş fraksiyon proteinleri
  1. Tez No: 56348
  2. Yazar: SEVİM ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ENGİNÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada kırmızı pancar (Beta vulgaris L.subsp. rapa /.rubra) suyunun %45 amonyum sülfat doygunluğunda çöktürülmüş çözünür proteinlerinin ayrılmasına ve kısmen tanımlanılmasına çalışılmıştır. Farklı iki yöntemle çöktürülen fraksiyonda aynı proteinlerin bulunduğu Davis-PAGE (4 Bant) ve Laemli SDS-PAGE (10 Bant: 20,000, 22,500, 25,000, 34,500, 35,900, 36,500, 45,000, 49,500, 54,000 ve 56,000 Da moleküler ağırlıklı) saptanmıştır. Preparatif Davis-PAGE yönteminde de en fazla yürümüş olan (Bant IV) izole edilerek Laemli SDS-PAGE ile bu proteinlerin iki polipeptidden oluştuğu saptanmış olup moleküler ağırlığı yaklaşık 54,000 ve 49,500 Da'dır. Dansil klorür N-Terminal Analizi ile iki uç amino asid [Glutamik asid (veya Treonin) ve Valin (veya Alanin)] varlığının saptanmasıyla proteinin iki polipeptidden oluştuğu teyid edilmiştir. Yapılan karbohidrat tayini bu proteinin iki farklı karbohidrat içeren bir glikoprotein olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work describes, the purification and identification of the soluble proteins of the red beet (Beta vulgaris L.Subsp, rapa /.rubra) juice precipitated by fourty five percent ammonium sulphate saturation. The proteins precipitated by two different methods were found to be identical by Davis-PAGE (4 main bands) and by Laemli SDS-PAGE (10 main bands with molecular weights: 20,000, 22,500, 25,000, 34,500, 35,900, 36,500, 45,000, 49,500, 54,000 and 56,000 Da). The protein that migrated the fastest (Band IV) in disc electrophoresis was extracted from preparative Davis-PAGE. By Laemli SDS-PAGE the Band IV protein gave two bands (54,000 and 49.500 Da) indicating that the protein had two polypeptide chains. N-Terminal analysis by Dansyl chloride, displayed two N-Terminal amino acids. [Glutamic acid (or Threonine) and Valine (or Alanine)]. Thus it was confirmed that the Band IV protein is composed of two polypeptide chains. The carbohydrate analysis of the Band IV protein hydrolyzate displayed two different kinds of carbohydrates (or carbohydrate derivatives). Therefore, it was concluded that the purified Band IV protein is a glycoprotein composed of two polypeptide chains.