Energy consumption and economic growth in Tanzania
Tanzanya'da enerji tüketimi ve ekonomik büyüme
- Tez No: 563486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, Tanzanya'daki enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma enerji tüketimi ve ekonomik büyümenin birbirini nasıl etkilediğini araştırıyor. Araştırma kantitatif bir yöntem, bir dizi agrega ve zaman serisi verilerini gayri safi yurtiçi hasıla ve enerji tüketimine göre ayırmaktadır. Araştırma, enerji tüketimi ile Tanzanya'daki ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişkinin sonuçlarını belirlemek için 1990'dan 2018'e kadar verileri kullandı. Analiz aşamasında, araştırma aşağıdaki testi Artırılmış Dicky Fuller testi, Engle ve Granger testi, Hata Düzeltme Modeli ve Klasik Granger nedensellik testini kullanır. Bu araştırmadaki temel bulgular Tanzanya'da enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasında nedensel bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ilişki, Tanzanya'da enerji tüketiminden ekonomik büyümeye ve ekonomik büyümeye, enerji tüketimine kadar uzanan iki yönlü nedensel ilişkiye dayanmaktadır. Araştırma, önemli olan hem kısa hem de uzun vadeli etkileri algılıyor. Hem enerji tüketimi hem de ekonomik büyümenin ekonomi üzerinde kısa vadede olumlu bir etkiye sahip olduğu ve Tanzanya'da uzun vadeli ekonomik büyümenin arttığı sonucuna varılıyor. Araştırmanın sonucu, Tanzanya politika yapıcılarına, enerji tüketimindeki artışla birlikte ekonomik büyümeye yeni bir boyutsal yaklaşım getirmesini sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This research seeks to examine the causal relationship between energy consumption and economic growth in Tanzania. The research investigates how energy consumption and economic growth affect each other. The research is conducted with the use of a quantitative method, a range of aggregate and disaggregates time series data from gross domestic products and energy consumption. The research uses data from 1990 to 2018 to determine the outcomes of the causal relationship between energy consumption and economic growth in Tanzania. In the analysis phase, the research uses the following test Augmented Dicky Fuller test, Engle and Granger test, Error Correction Model, and Classical Granger causality test. The core findings in this research reveal that there is a causal relationship between energy consumption and economic growth in Tanzania. The relation is based on the bidirectional causal relationship, which runs from energy consumption to economic growth and economic growth to energy consumption in Tanzania. The research perceives both short-run and long-run effect, which are significant. It concludes that both energy consumption and economic growth have a short-run positive impact on the economy and has enhanced long-run economic growth in Tanzania. The outcome of the research provides Tanzanian policymakers with a new dimensional approach to economic growth through an increase in energy consumption.