Design and simulation of a riverine hydrokinetic turbine
Nehir tipi bir hidrokinetik türbinin dizayn ve simülasyonu
  1. Tez No: 382670
  2. Yazar: ABDULLAH MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Hidrokinetik türbinler, herhangi bir su yüksekliği gerekmeksizin, serbest akış halinde bulunan sudaki kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren elektromekanik cihazlar olarak tanımlanmaktadır. Deniz ortamı için üretilen büyük ölçekli birçok tasarım bulunmakla beraber, nehirde kullanılmak üzere geliştirilen türbin sayısı sınırlıdır. Bu çalışmada, TIGRIS-27H olarak adlandırılan sabit hızlı ve stol düzenlemeli nehir tipi bir hidrokinetik türbinin tasarım ve simülasyon aşamaları anlatılmıştır. Türbin kanatları genetik algoritma ile optimize edilmiş, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizleri için ANSYS CFX programı kullanılmıştır. Türbinin simülasyonlarda hesaplanan güç, tork ve itme kuvveti parametreleri, tasarım sırasında teorik olarak elde edilen değerlerle büyük bir uyum içerisindedir. TIGRIS-27H türbin pervanesi 3 kanatlı, yatay eksenli ve 45 rpm çevresel hızla dönen bir hidrokinetik türbin olup, 2,7 m/s serbest akım hızında ortalama 0,43 verimle 27 kW nominal güç üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrokinetic turbines are electromechanical devices that convert kinetic energy inside the flowing water into electricity without requiring water head. There are many different designs of large scale hydrokinetic turbines for tidal applications, however little efforts have been made on small scale river turbines. In the present study a fixed speed, stall regulated, riverine hydrokinetic turbine rotor (TIGRIS-27H) has been designed and simulated. The blades were optimized by genetic algorithm. The computational fluid dynamics (CFD) simulations have been conducted using ANSYS CFX software. The simulation results of power, torque and thrust have been found to be in a very good agreement with the theoretical design parameters. TIGRIS-27H is a 3 bladed horizontal axis hydrokinetic turbine rotating at 45 rpm and generates up to 27 kW power at the rated velocity of 2.7 m/s with an average power coefficient of 0.43.