Seramik sanatçısı Mustafa Tunçalp ve eserlerinde çini sanatının etkileri
The effects of tıle art on ceramıc artıst Mustafa Tunçalp's artworks on the tile art
  1. Tez No: 563555
  2. Yazar: EYLEM UZUNGET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sanatçı Mustafa Tunçalp'in Türk Seramik Sanatında önemini ve eserlerinde kullandığı Türk desenleri etkilerini bir kaynakça çerçevesinde paylaşmayı amaçlayan bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; hayatının büyük bir kısmını seramik sanatıyla iç içe geçiren ve seramik yapmayı yaşam tarzı haline dönüştüren Mustafa Tunçalp'in yaşam öyküsü, çalışma hayatı ve sanat etkinliklerinin detaylarından bahsedilerek, Sanatçının seramik sanatına katkılarına tanıklık eden birçok kişinin görüşlerine yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; çininin tanımı, tarihçesi anlatılmıştır. Geleneksel Türk seramik sanatının oluşum aşamaları ve çağdaş Türk seramik sanatına olan etkilerine yer verilerek, eserlerinde çini sanatından izler taşıyan seramik sanatçılarından bahsedilmiştir. Bu bölümün devamında, araştırmamın asıl konusunu oluşturan“Mustafa Tunçalp'in Türk seramik sanatında ki yeri ve eserlerinde taşıdığı, çini sanatının etkileri”anlatılmıştır. Bu anlatım yapılırken Sanatçının yapıtlarında kullandığı çini motifler seçilerek; tarihsel süreçlerinden ve çıkış noktalarından bahsedilmiştir. Tunçalp'in seçilen eserleriyle birlikte o döneme ait motifler görselleriyle birlikte sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise; yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucu Mustafa Tunçalp'in seramik sanatına bakış açısının ve eserlerinin ışığında, yeni bir yorum katılarak kişisel uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish artist, Mustafa Tunçalp, uses the Turkish patterns in his pieces of ceramic art. His purpose is to share importance and impact of these decorative designs in a reference framework of his research that consists of three sections. The first unit; A huge part of his entire life has been intertwined with china art and pottery. Mustafa Tunçalp's life story – constant dealing with art of ceramics converted his life totally and his passion became his lifestyle. While mentioning the details of art events as well as professional life, the master has been given to the points of view of many people who witnessed his contributions to the marvellous ceramic masterpieces In the second part of the study; Description of the ceramic work and history. The effects of the traditional, conventional formation (creation) stages of the Turkish ceramic art and contemporary (modern) one are taken under deep consideration. Artists, who bear traces of the tiles, are stated in the artworks. In the rest of this section, forming the subject matter of my research, ''Mustafa Tunçalp's Turkish ceramic rises to the outstanding place in art and artifacts, china art's influence (effects) has been described and illustrated. During that explanation, the tile motives applied in the handicrafter's work have been selected; The historical processes and the genesis (starting points) have been discussed. Selected Tunçalp's handiworks (which are typical for a specific period of time) including visual aids (images of motives, ornaments) have been presented. In the third part; Research and examination have been done and results have been achieved. In the light of Tunçalp's artworks and particular attitude toward his art (view on his art), there is more space for expressing new, personal opinions, comments and viewpoints.