Öğretmen adaylarının bölüm memnuniyetlerini yordayan faktörlerin incelenmesi
Examination of factors predicting major satisfaction among teacher candidates
  1. Tez No: 563556
  2. Yazar: YILMAZ HASRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ŞAHİN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmen adaylarının bölümlerini isteyerek seçmeleri, bölümleriyle ilgili bir alanda çalışmayı istemeleri, kariyer uyumları ve birey-bölüm uygunluk düzeylerinin bölüm memnuniyetinin istatistiksel bakımdan önemli düzeyde yordayıcısı olup olmadığını incelemektir. Araştırmada yordamaya yönelik ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi lisans programlarında 2018-2019 yılında öğrenimlerine devam eden lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin kariyer uyumuna ilişkin veriler 'Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği - Kısa Form' (Maggiori, Rossier ve Savickas, 2017), bölüm memnuniyetine ilişkin veriler 'Akademik Branş Memnuniyeti Ölçeği' (Nauta, 2007) ile elde edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin kişilik tiplerine ilişkin veriler 'Hacettepe Kariyer Profili' (Özer, Yılmaz, Osmanlı ve Yiğit, 2015) ile elde edilmesinin ardından Brown ve Gore (1994) tarafından geliştirilen“C indeksi”ile öğrencilerin birey-bölüm uygunluk düzeyleri incelenmiştir. Kişisel bilgilere ilişkin veriler araştırmacı tarafından düzenlenen 'Kişisel Bilgi Formu' ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler, istatistiksel sayıltıların karşılanıp karşılanmadığının kontrol edilmesinin ardından SPSS 22 paket programı kullanılarak hiyerarşik regresyon analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmada, kariyer uyumunun ilgi, kontrol, güven alt boyutları, birey-bölüm uygunluğu, bölümü isteyerek seçme ve bölümüyle ilgili bir alanda çalışmayı isteme değişkenlerinin, öğretmen adaylarının bölüm memnuniyetinin önemli yordayıcıları olduğu, kariyer uyumunun merak alt boyutunun ise bölüm memnuniyetinin önemli bir yordayıcısı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether the of career adaptation, person-major fit, willingness to work in an area related to the major, and willingfully choosing major of the teacher candidates are significant predictors of the major satisfaction or not. Relational model was used in the study. The population of the study consists of undergraduate students who continue their education in 2018-2019 in the undergraduate programs of Pamukkale University Faculty of Education. Data related to the career adaptation of university students with 'Career Adaptability Scale - Short Form' (Maggiori, Rossier and Savickas, 2017), data related to major satisfaction of university students with 'Academic Major Satisfaction Scale' (Nauta, 2007) were collected. After the data about the personality types of university students were collected with Hacettepe Career Profile (Özer, Yılmaz, Osmanlı, and Yiğit, 2015), person-major fit was examined with C index developed by Brown, and Gore (1994). The data related to personal information were collected by the 'Personal Information Form' which was prepared by the researcher. The data obtained were analyzed with hierarchical regression analysis using SPSS 22 package program after checking whether the statistical assumptions were met. In this study, it was found that the variables of concern, control, and confidence subscales of career adaptation, person-major fit, willingness to work in an area related to the major, willingfully choosing major were significant predictors of major satisfaction of teacher candidates, and the curiosity subscale was not a significant predictor of major satisfaction.