Alüminyum ofset baskı kalıplarında hazne suyu pH'ının gren ve emülsiyona etkisinin incelenmesi
- Tez No: 56356
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE DÖLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, günümüzde birçok matbaada kullanılan kimyasal yöntemlerle hassaslaştırılmış alüminyum ofset baskı kalıplarının hazne suyunun pH değeri değişimlerinden etkilenmesi incelenmiştir. Ofset baskı sisteminde kullanılan alüminyum baskı kalıpları, gren, emülsiyon ve hazne suyu bakımından ele alınmıştır. Yapılan deneylerde fabrikasyon hassaslaştırılmış alüminyum ofset baskı kalıpları ile yüzeyi mekanik olarak ince ve kaba grenlenmiş ve elle hassaslaştırılmış alüminyum ofset baskı kalıpları kullanılmıştır. U?RA Kalıp Kontrol Skalası 1982 filmi uygun deneylerle bu ofset baskı kalıpları üzerine geçirilmiştir. Değişik pH değerlerindeki hazne suyu kullanılarak deney baskıları yapılmıştır. Her deney baskısı sırasında ayrı baskı kalıbı kullanılmıştır. Baskılar sonunda U?RA Kalıp Kontrol Skalası 1982 filmi ve deneme kalıpları üzerinde bulunan % 3, % 10 ve % 50 lik tram ton değerlerinin stereoskopik mikroskopta 127 kez büyütülerek yüzey fotoğrafları çekilmiştir. Fotoğraflar üzerinden yapılan ölçümler yardımı ile baskılar karşılaştırılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Baskı kalıplan üzerinde meydana gelen yüzey olayları açıklanmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, the influence of pH value variations of fountain solution on the aluminium offset printing plates which were made sensitive and used in a lot of printing houses nowadays, was investigated. Aluminium printing plates used in the offset printing system were examined for grain, emulsion, and fountain solution. In the experiments employed, the aluminium offset printing plates which were made sensitive manually and those which were grained mechanically into fine or rough forms were used. UGRA Plate Control Wedge 1982 film was exposed into these offset printing plates by suitable experiments. Printing experiments were done by using different fountain solutions with different pH values. Different printing patterns were used during each printing experiment. The screen dots having different percantage values of 3 %, 10 % and 50 % on the experimental patterns and UGRA Plate Control Wedge 1982 film were 127 times enlarged by means of a stereoscopic microscope and then their surface photographs were taken. The printings were then compared to each other by the aid of measurements from these photographs and the results were statistically evaluated. The surface changes in the printing plates were explained. Ill