Wistar albino tip rat karaciğerinde sisplatin ve camp'nin toksik ve antitoksik etkilerin gen ifadesi düzeyinde karşılaştırılması
Comparison of toxic and antitoxic effects of cisplatin and camp at the gene expression level in wistar albino rat liver.
  1. Tez No: 563571
  2. Yazar: KUMBIRAI DEON MANDEBERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kanser tedavisi boyunca, sisplatin başarılı bir kemoterapi ajanı olduğu kanıtlanmıştır. Gen ifade değişikliklerinin nasıl gerçekleştiği konusunda hem in vivo hem de in vitro olarak birkaç araştırma yapılmıştır. Bu çalışma, cYP1A1 gen ifade değişikliklerinin sisplatin ve cAMP'ye maruz kaldıktan sonra nasıl getirildiğinin incelenmesi üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışmada, laboratuvar sıçanı olarak da bilinen Wistar tipi albino sıçandan elde edilen karaciğer dokuları model bir organizma olarak kullanılmıştır. CYP1A1 geninin ifade seviyesi, genlerin bir sitokrom P450 süper ailesinin bir üyesini kodlayan hücrelerde ve dokularda incelenmiştir. Normalleştirme için TATA kutusu bağlayıcı protein (TBP) temizlik geni tercih edildi. Bu çalışma, karşılaştırmalı toksikoloji vakaları için alternatif bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktadır ve aynı zamanda adli toksikoloji ile bağlantılı vakaların aydınlatılması için bir rehber niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout the course of cancer treatment, cisplatin has proven to be a successful chemotherapy agent. Several researches have been conducted both in vivo or in vitro on how gene expression changes occur. This study focuses on examining how CYP1A1 gene expression changes are brought after the exposure to cisplatin and cAMP. In this study, liver tissues from Wistar-type albino rat, also known as the laboratory rat was used as a model organism. Expression level of CYP1A1 gene was examined in cells and tissues which the gene encodes a member of the cytochrome P450 superfamily of enzymes. For normalization TATA box binding protein (TBP) housekeeping gene was preferred. This study aims to provide an alternative perspective for comparative toxicology cases and will also serve as a guide for elucidation of cases connected with forensic toxicology