Total vasküler eksklüzyonun sıçan karaciğerinde segmenter düzeydeki etkileri
Effects of total vascular exclusion on the segmenter level of the rat liver
- Tez No: 603972
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Total vasküler eksklüzyon(TVE) karaciğerde sıcak iskemiye neden olur. Selektif TVE esnasında karaciğerin inflow ve outfiow oklüzyonuna bağlı gelişen olaylar şimdiye kadar yapılan çalışmalarda tam olarak aydınlatılamadı. Bu çalışmanın amacı rat karaciğerinde inflow-outflo w obstrüksiyonun karaciğer hasarına olan etkilerini araştırmaktır. Materyal-metod: Kırk adet Wistar-Albino rat dört gruba ayrıldı. karaciğer indow oklüzyonu (group A ve C) veya in0ow-outflow oklüzyon (grup B ve D) 30 dakika boyunca uygulandı. Örnekler iskemi periodunun sonunda toplandı. Karaciğer dokusunda oksidatif hasarı ve karaciğer histopatolojisini incelediL. TVE uygulamasında oksidatif stres ve histopatoloj ik değişiklikler daha belirgindi. Hepatik superoxide dismutase, glutathione, and glutathione S-öansferase seviyelerinde anlamlı değişiklikler p=österildi. Rat karaciğerinin santral segmentleri inflow okliizyonundan anlamlı olafak etkilenirken, dome segmentleri inflow- outflow oklüzyonundan anlamlı olarak etkilendi. SOuUC: Karaciğerin inflow-outflow oklüzyonu sadece inflow oklüzonuna kıyasla karaciğerde daha fazla doku hasarı oluşturdu. TVL'ye bağlı hasarm da ıLm paterni diğer iyi bilinen iskemi-reperfiizyon hasarlarma göre farklılık gösteriyor izlenimi veriyor.
Özet (Çeviri)
Total vascular exclusion (TVE) causes warm ischemia in the liver. The events occurring due to inflow and outfiow occlusion of the liver during selective TVE have not been fully elucidated in the studies performed so far. The aim of this study is to investigate the effects of inflow-outflo w obstruction on liver damage in rat liver. Materials and Methods: Forty Wistar-Albino rats were divided into four groups. liver indow occlusion (group A and C) or in0ow-outflow occlusion (group B and D) was performed for 30 minutes. Samples were collected at the end of the ischemia period. He examined oxidative damage and liver histopathology in liver tissue. Oxidative stress and histopathological changes were more pronounced in TVE application. Significant changes in hepatic superoxide dismutase, glutathione, and glutathione S-anefeferase levels were shown p =. Central segments of the rat liver were significantly affected by inflow occlusion, while the dome segments were significantly affected by inflow-outflow occlusion. souuc: Inflow-outflow occlusion of the liver caused more tissue damage in the liver than just inflow occlusion. The pattern of damage due to TVL also gives the impression that it differs from other well-known ischemia-reperfusion injuries.