İslâm eğitim modeline bir örnek: Dârü'l-Erkam
Islamic education is a model example: Etc. were Used al-Erkam
- Tez No: 563572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EĞİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsan, yaradılışı gereği hayatının başlangıcından itibaren ömrünün sonuna kadar öğrenmeye muhtaçtır. Bu ise eğitim öğretim ile gerçekleşmektedir. İslâm, eğitim ve öğretime çok önem vermiştir. İslâm'ın insanlığa sunduğu takdire şayan ve hayranlık bıraktıran hususiyetleri vardır. Bu konuda bütün Müslümanlara ve insanlığa en güzel rehber Hz. Muhammed (S.A.V.)'in modelliğidir.“İdeal İslâm modeli nasıl olunur?”sorusunun cevabını teoride ve pratikte bizzat kendisi göstermiştir. İslâmiyet'i kabullerinden itibaren İslâm'a tam manasıyla bağlanan Türkler, tarih boyunca gerek fetih politikası olarak ve gerekse de ortaya koydukları kültür ve medeniyetleri ile öne çıkmışlardır. İnsanlık tarihi boyunca eğitim, hızlı bir şekilde gelişerek, toplumlararası etkileşimi sağlayarak bu günkü seviyesine ulaşmıştır. İslâm toplumunda eğitim, Kur'an-ı Kerim'de ifade edilen“Oku”emriyle başlamıştır. Bundan maksat öncelikli olarak mahlûkatı ve onun ustasını tanımak, anlamak ve hayata tatbik etmektir. Bu noktada bütün insanlığa faydalı olunması gerekmektedir. İslâmiyet, eğitim hayatında evrensel mesajlar sunmaktadır. Hz. Muhammed (S.A.V.) İslâm dininin mesajlarını, tebliğ merkezleri kurarak yaymaya çalışmıştır. Bu noktada İslâmiyet'in doğuşundan itibaren Hz. Muhammed (S.A.V.) ve sahabeler Erkam'ın evi Dârü'l-Erkam'da bir araya gelerek ilk eğitimi başlatmışlardır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the creation of human life in accordance with the rest of your life is in need of learning. This takes place with the education and training. Islam, education and training very seriously. It's admirable that Islam presents humanity and fascination makes this particularity. It's all about the best guide humanity to Muslims and the Prophet is the model.“How the Islamic İdeal model?”question in theory and in practice has shown himself. Since the adoption of Islam İslâm literally need to conquest the Turks throughout history that connects to the policy and put forward with the culture and civilization of the country. Throughout human history education developed quickly, intercommunal has reached today's level by providing the interaction. Islamic society education, expressed in the Quran by order of“read”. From now on, Ramona primarily who originates creation and his master is to exercise to understand and meet his life. At this point, all mankind must be useful. Islam, education offers universal messages in your life. Muhammad (peace be upon him) communicated the message of Islam by establishing centers tried to spread. At this point, since the birth of Islam's Prophet Muhammad and his companions are Government of Al-Erkam's House Erkam purpose, they first came together in training.