Türk Kültürü dergisinde yayınlanan Türk ordusu ve zaferleri hakkındaki makalelerin değerlendirilmesi
Evulation of the articles abaout the turkish army and their victories puslished in the journal of Turkish Culture
- Tez No: 563578
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Türk milleti tarih boyunca zaferden zafere koşmuş, giriştiği savaşlarda büyük galibiyetler elde etmiştir. 1064 yılında Kars topraklarını ele geçirerek Anadolu'da ki akınları arttıran Alparslan 1071 yılında kazandığı Malazgirt meydan muharebesi ile Anadolu'nun kapılarını Türk'e açarak Anadolu Fatihi olmuştur. Malazgirt zaferi Türkün ne ilk zaferi olmuş nede sonuncusu olacaktır. 1071 Malazgirt zaferinden 30 ağustos başkumandanlık zaferine, Dandanakan'dan İstanbul'un fethine, Merc-ı Dabıktan Çanakkale'ye kadar birçok zafer kazanılmıştır. Bu zaferlerden kimisi yurt kurmuş kimisi çağ açıp çağ kapatmış kimisi birçok imparatorluğun sonu olmuştur. Her birinin tek bir ortak noktası vardır. Bu ortak nokta Türk milletinin ve ordusunun önlenemez azmidir. Türk milleti daima ordusu ile birlikte olmuş ve vatanını müdafaa etmiştir. Savaş zamanı kadını erkeği, yaşlısı genci, çoluğu çocuğu her birey askerdir. Bu sebepledir ki Türk ordusu ve milleti ayrılamaz bir bütündür. Sultan Alparslan'ıyla, Fatih sultan Mehmet'iyle, Mustafa Kemal Atatürk'üyle bu vatanın birlik ve beraberliği korunmuş ve düşmana korku salınmıştır. Bu önemli hükümdar ve komutanlar büyük zaferlerin mihenk taşı olmuşlardır. Tüm dünyaya Türk milletinin vatanını canı pahasına nasıl koruduğunu göstermişlerdir. Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu aziz vatan daima Türk'ündür ve Türk'ün kalacaktır.
Özet (Çeviri)
The Turkish nation has triumphed over victory throughout history and has won big victories in wars. In 1064, Alparslan took over the land of Kars and increased the invasions in Anatolia. In 1071, the battle of Malazgirt won the Anatolian Fatih by opening the gates of Anatolia to the Turks. The victory of Malazgirt is the first victory of the Turks or the last one. There have been many victories from the victory of 1071 Malazgirt victory to the 30th August supreme victory, Dandanakan to the conquest of Istanbul, Merc-i Dabıktan to Çanakkale. Some of these victories have established dormitories and some have closed the era and some have become the end of many empires. Each one has one thing in common. This common point is the inescapable part of the Turkish nation and its army. The Turkish nation has always been with its army and defended its homeland. War-time women, men, young people, all children are soldiers. This is why the Turkish army and nation is an inseparable whole. With Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmet and Mustafa Kemal Atatürk, the unity and solidarity of this country is preserved and fear is released. These important rulers and commanders were the touchstone of great victories. They showed the whole world how the Turkish nation was protecting their homeland at the cost of their lives. This saint homeland where the whole world is above the eyes is always the Turk and the Turk will remain.