Polonya'da Oryantalizm, Altayistik ve Türkoloji ile ilgili süreli yayınlar üzerine bir bibliyografya denemesi
A bibliographical research in periodicals about Orientalism, Altaicism and Turcology in Poland
- Tez No: 533539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Polonya ve Türkiye arasındaki ilişkiler uzun bir tarihe dayalıdır. Diplomatik, ticari ve kültürel bağlamda gelişen bu ilişkiler kurulmasın neredeyse 600 yıl önceye dayanır.. İki ülke arasında çok sayıda savaş gerçekleşmiştir, ancak Polonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerde savaşlardan daha çok barış dönemi ön planladır. Türk etkisi Polonya kültürü, dili ve geleneklerinde açıkça görülmektedir. On sekizinci yüzyıldan itibaren Türk dili öğretilmeye başlanmıştır. Polonya'daki oryantal çalışmaların zengin bir geleneğe sahip olmasının nedeni budur. Tarihlerinin çoğunda, Polonya'daki Oryantal çalışmalar, Yakın ve Orta Doğu'nun kültürü ve dilleri üzerinde odaklanmıştır, çünkü Polonya bu bölgelerle yakın temaslarda bulunmuştur. Bu çalışmada, Oryantalizmin tarihi ve Polonya'daki oryantal dillerin (özellikle Türkçe) öğretim tarihi tartışılacaktır. Ancak, bu çalışmanın temel amacı, 1995'ten 2015'e kadarki ilk baskısından itibaren Studia Turcologica Cracoviensia dergisinde yayınlanan Türkiyat ile ilgili yayınların toplanması ve sunulmasıdır. Ayrıca, erişilebilirlik noktasında büyük sorunlar yaşadığımız, kaynakçalarını derleyemediğimiz halde, Türkoloji alanında yayınlanan diğer dergiler hakkında da tez kapsamında bilgi sunulmuştur. Bu bibliyografya, büyük bir grup okura ve Türk dili uzmanlarına hitap etmektedir. Studia Turcologica Cracoviensia'nın 20 yıllık yayın hayatı üzerine yaptığımız bu bibliyografik değerlendirmenin, Türkoloji sahasında çalışan bilim insanlarına zengin ve yararlı bir bilgi kaynağı oluşturacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The relationships between Poland and Turkey have a long history. Last year, 600 years have passed since the establishment of diplomatic, commercial and cultural relations. Our countries also waged numerous battles, but in the relations between Poland and Turkey there was much more peace than wars. Turkish influence is clearly visible in Polish culture, language and customs. From the eighteenth century, Turkish language began to be taught in Poland, which is why oriental studies have such a rich tradition. Throughout most of their history, Oriental studies in Poland were focused on the culture and languages of the Near and Middle East, because Poland maintained close contacts with these regions. The history of Orientalism and the history of teaching Oriental languages (especially Turkish) in Poland will be discussed. However, the main purpose of this work is to collect and present publications relating to Turkic Studies that were published in the journal Studia Turcologica Cracoviensia since its first edition in 1995 till 2015. Additionally, other turkological magazines are presented in the thesis, albeit due to the very difficult accessibility, I was unable to compile their bibliography. This bibliography is addressed to a large group of readers and specialists of Turkic languages. I believe it will be a rich and useful source of information on what was published in the field of Turkic Studies in Studia Turcologica Cracoviensia in the period of 20 years of its life by Turkic scholars.