Süreli çocuk yayınlarında sosyal bilgiler 5. sınıf kazanımlarının incelenmesi
Examination of the 5th grade social studies learning outcomes in periodical children's publications
  1. Tez No: 563585
  2. Yazar: ASLIHAN GEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, aylık olarak yayın yapan Bilim Çocuk ve TRT Çocuk dergilerinin içeriğini 5. Sınıf sosyal bilgiler dersi kazanımları açısından incelemektir. Bu dergilerin seçilme nedeni resmi kurumlarca yayın yapan dergiler olmasıdır. TRT Çocuk dergisi, Türkiye'nin en çok izlenen çocuk kanalı olan TRT Çocuk kanalıyla ortak yayınlar yapan bir dergidir. Bilim Çocuk dergisi, TÜBİTAK kurumunun çocuklara yönelik nitelikli içerikler hazırladığı bir dergidir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesi modelindedir. Araştırmanın çalışma belgelerini Bilim Çocuk ve TRT Çocuk dergilerinin 2017 yılında yayımlanan tüm sayıları oluşturmaktadır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğretim Programı öğrenme alanı içinde yer alan toplam 33 kazanımın dergilerdeki içeriklerle ilişkili olduğu saptanmıştır. Kazanımlar, dergilerde çeşitli ağırlıklarda yer bulmuştur. Bilim Çocuk dergisinde kazanımlarla ilgili olan içeriklere Birey ve Toplum öğrenme alanında 2 kez, Kültür ve Miras öğrenme alanında 36 kez, İnsanlar Yerler ve Çevreler öğrenme alanında 7 kez, Bilim Teknoloji ve Toplum öğrenme alanında 21 kez, Üretim Tüketim Dağıtım öğrenme alanında 4 kez, Küresel Bağlantılar öğrenme alanında ise 11 kez rastlanmıştır. Dergideki içerikler ve kazanımların en fazla tarih bilimiyle ilgili olan Kültür ve Miras öğrenme alanı ile ilgili olduğu görülmektedir. Bunu Bilim Teknoloji Toplum öğrenme alanı izlemektedir. İçeriklerin en az ilgili olduğu alan ise Üretim Dağıtım Tüketim ile Birey ve Toplum öğrenme alanıdır. TRT Çocuk dergisindeki kazanımlarla ilgili olduğu düşülen içeriklere Birey ve Toplum öğrenme alanında 21 kez, Kültür ve Miras öğrenme alanında 72 kez, İnsanlar Yerler ve Çevreler öğrenme alanında 5 kez, Bilim Teknoloji ve Toplum öğrenme alanında 20 kez, Üretim Dağıtım ve Tüketim öğrenme alanında 14 kez, Etkin Vatandaşlık öğrenme alanında 10 kez, Küresel Bağlantılar öğrenme alanında ise 23 kez rastlanmıştır. İki dergi karşılaştırıldığında, TRT Çocuk dergisinde toplam 165 kazanım; Bilim Çocuk dergisinde ise toplam 81 kazanımın ilişkili olduğu konuya rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the 5th Grade Social Studies course learning outcomes and to examine the relationship status with the monthly Bilim Çocuk and TRT Çocuk magazines. The reason for the selection of these journals is that they are magazines published by official institutions. The journal of Bilim Çocuk is a magazine which is prepared by the institution of TÜBİTAK for children. TRT Çocuk Magazine is a monthly magazine that publishes partners with TRT Çocuk channel which is the one of the popular children's channels. This study was conducted with the document analysis method which is one of the qualitative research models. The documents of the research are composed of all the issues published by Bilim Çocuk and TRT Çocuk magazine in 2017. The descriptive and context analyses techniques was used to analyze the data. As a result of the study, it was appointed that 33 learning outcomes in the 5th Grade Social Studies Curriculum learning area were related to the contents in the journals. Learning outcomes were found in magazines in several density. The contents related to the learning outcomes in Bilim Çocuk magazine were found 2 times in the Individual and Society field of learning. The contents related to the learning outcomes were appointed 36 times in the Culture and Heritage field of learning and these were found 7 times in the People Places and Environment field of learning. Learning outcomes were found 21 times in the Science Technology and Society field of learning. These were found 4 time in the production-consumption distribution field of learning and 11 times in the Global Links field of learning. When the contents and learning outcomes in the journal are related, it is seen that maximum learning outcome is related to the Culture and Heritage field learning which is related to the science of history. This is followed by the Science Technology Society field of learning. The least related content was Production Distribution Consumption and Individual and Community field of learning. The contents thought to be related to the learning outcomes in TRT Çocuk magazine were found 21 times in Individual and Society field of learning. These were found 72 times in the Culture and Heritage field of learning. Also, they were found 5 times in the People Places and Circles field of learning. These were found 14 times in the Production Distribution and Consumption field of learning. The learning outcomes were found 10 times in the Effective Citizenship field of learning. The learning outcomes were found 23 times in Global Links field of learning. When two journals are compared, a total of 165 learning outcome in TRT Çocuk magazine; a total of 81 learning outcome were found in Bilim Çocuk magazine.