A quality function deployment-based decision approach for product improvement in the dental implant manufacturing industry
Dental implant imalat endüstrisinde ürün iyileştirmesi için kalite fonksiyon yayılımı temelli karar verme yaklaşımı
- Tez No: 563589
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Dentistry, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kalite fonksiyon yayılımı (KFY) müşteri taleplerini her faz için gerekliliklere çevirme konusunda çok iyi bir araçtır. Japonya'da temeli atılan KFY hızlıca Birleşik Devletlere yayılmış ve popülerliğinin çoğunu burada kazanmıştır. Bu çalışma Türkiye'de pazara girmeden önce dental implant endüstrisine sağlanabilecek en önemli özellikleri araştıran bir KOBİ'yi konu almaktadır. Kaynakların kısıtlı olması dolayısı ile, müşteri istekleriyle en çok uyum sağlayan prosesleri bulmak ve bu proseslerin ürüne aktarılması konusunda çalışma yapılmaktadır. Çalışma müşteri isteklerinin kalite karakteristiklerine çevrilmesi için iki adımlı bir KYF yaklaşımını konu almaktadır. İlk adım müşteri isteklerinin anlaşılabilmesi için geniş kapsamlı bir klinik ve pazar araştırması ile başlamaktadır. İkinci adım KFY'yi dental implant imalatında kullanmayı içermektedir. Bu adım mühendisler ve müşterilerin tasarım karakteristiklerini bulmak için toplantı gerçekleştirilmesi ile başlamıştır. Bu sefer müşteri istekleri Nelere dönüşürken tasarım karakteristikleri NASILları oluşturmuştur. Bu adım ilgili özellikleri imalata aktarmayla devam etmiş ve en önemli imalat operasyonu bulunmuştur. Son olarak kalite kontrol ve imalat operasyonları arasındaki bağlar incelenmiş ve en önemli eleman bulunmuştur. Sonuçlar sırasıyla AR-GE, kısa uzunluk, CNC imalat ve geometrik kontrollerin en önemli proses, kalite karakteristiği, imalat prosesi ve kalite kontrol alanlarında sırasıyla en önemli olarak belirlenmeleri ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality function deployment (QFD) is a great tool in translating customer needs into specifications into each phase. Based in Japan, QFD quickly spread to U.S. where it gained most of the popularity. This study subjects a SME in Turkey, who has ongoing research about the most important aspects to supply in dental implant industry before entering the market. Since the resources are limited, a study is going on to find the most important processes complying with customer needs and transferring them to manufacturing operations. Study includes a two-step QFD approach to for translating customer needs into quality characteristics. First step starts with extensive clinical and marketing research to figure out customer needs. This constructed the first WHATs of QFD chart. Second step contains using QFD in dental implant manufacturing. This step starts with another meeting between engineers and customers to find out design characteristics. This time customer needs turn into WHATs and design characteristics became HOWs. This step continues with transferring such aspects into manufacturing most important manufacturing operation is found. Finally, the relations between quality controls and manufacturing operations were inspected and the most important element is determined. Results are R&D, short length, CNC machining and geometric inspections in the most important process, quality characteristic, manufacturing process and quality controls respectively.