Gothic space in Daphne du Maurier's Jamaica Inn, Rebecca and My Cousin Rachel
Daphne du Maurier'ın Jamaica Inn, Rebecca ve My Cousin Rachel romanlarında gotik mekânın üretimi
- Tez No: 721765
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez Daphne du Maurier'nin Jamaica Inn, Rebecca ve My Cousin Rachel romanlarında gotik mekânın Kartezyen ve Newtoncu uzam anlayışından uzak biçimde yapılandırıldığını ve bu yüzden Üçüncüuzam epistemolojisi çerçevesinde ele alındığında, geleneksel mekân kavramlarının ardında yatan Birinciuzam ve İkinciuzam anlayışlarını istikrarsızlaştıran mekânsal deneyimleri tartışmak için uygun bir ortam sunduğunu savunmaktadır. Bu çalışma gotik yazın türünü üretildiği diskurda ve kültürde bastırılmış olan içeriğin ifade edildiği bir yazın türü olarak ele almakta ve du Maurier'in romanlarının mekân açısından incelendiklerinde egemen diskura karşıt söylemler üreten metinler haline geldiklerini savunmaktadır. Bu amaçla, romanlarda bulunan ev ve evi çevreleyen açık mekânlar incelenerek, mekânsal deneyimin öznelliğin oluşmasındaki biçimlendirici işlevi tartışılacaktır. Bu incelemeyle, romanlarda psişik ve sosyal mekanların birbirine müdahale eder biçimde iç içe geçmişliği ortaya konularak mekânın ilişkilerle ve eşzamanlılıkla düzenlenen, heterojen ve geçirgen bir kavram olarak yeniden tanımlanması ile du Maurier'in erkek egemen diskura, ve ataerkil mekân ve öznelliğin kadının bastırılmasıyla biçimlenmesine yaptığı bir eleştiri olarak ele alınması amaçlanmaktadır. Romanlar psikoanalitik ve mekânsal teorilerle Gotik yazın eleştirisi bağlamında tartışılacaktır. Bu çalışmayla du Maurier'in romanlarını mekân açısından tartışmayı sağlayacak hermeneutik bir çerçeve oluşturulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that the gothic space in Daphne du Maurier's novels Jamaica Inn, Rebecca, and My Cousin Rachel displays non-Cartesian and non-Newtonian qualities, which makes it possible to adopt a Thirdspace epistemology to read the novels and discuss the spatial experiences that destabilise Firstspace and Secondspace epistemologies that underlie traditional conceptions of space. This dissertation treats the Gothic as a mode of writing which dealt with the repressed material in the discourse and claims that the repressed in du Maurier's novels can be addressed by an analysis of space, which can open them to a subversive reading. Therefore, this study will focus on the domestic spaces in the novels, and the outside spaces that surround them, and discuss the role of space in the constitution of subjectivity. It will attempt to show that the psychic and social spaces intrude on one another, and space is built as relational, heterogeneous, spontaneous, and porous in Jamaica Inn, Rebecca and My Cousin Rachel, which will also lead to a different understanding of subjectivity and temporality. It is claimed that her use of the Gothic allows du Maurier to critique the patriarchal discourse and the constitution of patriarchal space and subjectivity through the repression of the feminine. Therefore, the novels will be discussed against the background of spatial and psychoanalytic theories and Gothic criticism, with an aim to create a hermeneutical frame through which du Maurier's novels can be read based on the analysis of space