A stratejic approach to the future of flatt glass industry in Turkey
Türkiye'de düzcam sektörünün geleceğine stratejik bir yaklaşım
- Tez No: 56363
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZİYA CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çevreci eğilimlerin dünyada yoğun olarak hissedilmesiyle birlikte doğayla dost ürünlerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu çerçevede, insanlık tarihi kadar eski ve sağlıklı bir ürün olan camın önemi de artmaktadır. Bu çalışmada, camın genel olarak tanıtılmasının ardından ülkemizde düzcam sanayinin geleceği stratejik yaklaşımla incelenmektedir. Bu amaçla dünyada düzcam sanayinin yapısı, talep ve arz, büyüme ve rekabet stratejileri ortaya konulmuştur. Türkiye'de düzcam sanayinin doğuşundan itibaren gelişme süreci incelenmiş ve talebi etkileyen temel değişkenler analiz edilerek geleceğe yönelik talep tahmini yapılmıştır. Düzcam alanındaki son teknolojiler itibarıyla Türkiye'nin durumu ve bu teknolojik gelişmelerin gelecekteki düzcam talebine yansımaları üzerinde durulmuştur. Dünyadaki gelişme trendine de uygun sonuçlar veren talep tahmini, yaşam eğrisinin şu anda artarak büyüme döneminde olan talebin, 2000'li yıllarla birlikte azalarak büyüme dönemine gireceğini, ve uzun dönemde Türkiye'de düzcam tüketiminin yıllık yaklaşık 1-1.2 milyon ton düzeyinde doyuma ulaşacağını ortaya koymaktadır. Bu düzeyden itibaren talebin, ancak nüfus kadar büyümesi beklenmektedir. Bu çerçevede Türk düzcam sanayinin, eriştiği teknolojik birikim ve dünyadaki diğer düzcam üreticileriyle rekabet edebilir kalite ve hizmet düzeyini değerlendirmek için, zaten tek pazar haline gelmekte olan dünyada zorunluluk halini alan yerinde yatırım anlayışını benimseyerek düzcamın gelişme potansiyeli olan bölge ve ülkelerde yatırım yapması gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Parallel to the environmental movement that is perceived intensively in the world, the use of natural products becomes widespread. In this context, the importance of glass, which is a product as old as the history of civilization increases, too. In this study, after introducing glass; its history, properties and manufacturing processes, the future of flat glass industry in Turkey is analyzed strategically. For this purpose, the structure of flat glass industry, demand and supply, growth and competitive strategies adopted in the world are described. Historical development of Turkish flat glass industry is explained, and future demand is estimated by analyzing the main variables affecting flat glass demand. The situation in Turkey regarding the latest technologies, and the reflection of these technological developments to future flat glass demand are discussed. Demand estimation produced results compatible with the general growth trend in the world. The study indicates that, flat glass demand in Turkey is now at the stage of increasing growth; however, it will enter the stage of declining growth of its life cycle by year 2000, and will saturate around 1-1.2 million tons per year in the long term. After this level, flat glass consumption in Turkey is estimated to grow as much as population. Turkish flat glass industry has the technological accumulation, quality and service level compatible with the leading producers of the world. It has to make use of this potential by investing at the place of demand that is appearing as a necessity in the world becoming a single market.