Ruh sağlığı, kişilik tipleri ve yüz yüze iletişim davranışları ilişkisi: Selçuk Üniversitesi örneği
The relationship between mental health, personality types and face to face communication behaviors: The case of Selçuk University
- Tez No: 563643
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜLNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Psychology, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ruh sağlığı ve ruh sağlığını oluşturan alt boyutlar modern insanın yaşamında popüler bir kavramdır. Ruh sağlığının ve insanların sahip olduğu kişilik tiplerinin insanların psikolojik iyilik halleri için önemli bir gösterge olduğu iddia edilmektedir. Bu araştırma, Konya Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin ruh sağlığı düzeyini, kişilik tiplerinin ve bireyler arası yüz yüze etkileşiminin ilişkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Konya Selçuk Üniversitesinde bulunan yedi yüz beş (705) öğrenciye anket uygulanmıştır. Veriler, ruh sağlığı, kişilik tipleri ve yüz yüze iletişim alışkanlıkları gibi farklı alt ölçekler içeren bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar, katılımcıların% 40,6'sının haftanın her günü ve ortalama günde 5-7 saat yüz yüze iletişimde bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca, özerklik, kişisel gelişim ve başkalarıyla pozitif ilişki alt boyutları ile yüz yüze iletişim davranışları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mental health and the sub-dimensions that make up mental health are a popular concept in the life of modern man. Mental health and personality types of people are claimed to be an important indicator of people's psychological well-being. The aim of this study is to show the relationship between the personality level and the interpersonal interaction between individuals. For this purpose, a questionnaire was applied to seven hundred five (705) students in Konya Selçuk University. Data were collected through a questionnaire including different subscales such as mental health, personality types and face-to-face communication habits. The results showed that 40.6% of the participants had face to face communication every day of the week and average 5-7 hours per day. In addition, there was a positive relationship between autonomy, personal development and positive relationship sub-dimensions with face to face communication habits.