Neşet Ertaş türkülerinde söz ve ezgi uyumu
Neşet Ertaş conformity of lyrics and melody in Neşet Ertaş's türkü-s (Folk songs)
- Tez No: 563644
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY MİRZAOĞLU SIVACI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Neşet Ertaş; genelde Türk Halk Müziği'nin, özelde ise Abdal müzik geleneğinin en bilinen temsilcilerindendir. Bu çalışmada, Neşet Ertaş'ın türküleri, söz ve ezgi uyumu açısından incelenmiştir. Araştırma içerisinde Ertaş'ın hayatına, yaşadığı dönem ve toplumdaki müzik kültürü ve Türk Halk Müziği geleneği içerisindeki yerine de değinilmiştir. Araştırma, Neşet Ertaş'ın TRT Türk Halk Müziği repertuvarında kaynak kişi olarak atfedildiği ve onun tarafından da seslendirilen türküler çerçevesinde oluşmuştur. Bunların arasından söz ve müziğinin Neşet Ertaş'a ait olduğu bazı basılmış kaynaklarla tespit edilen ve ses kayıtlarından da öne çıktığı teyit edilen 25 türkü araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Anahtar Sözcükler Neşet Ertaş, türkü, söz, şiir, ezgi, uyum. Durum tespitine yönelik bu nitel betimsel araştırma, tekil tarama modeline dayalıdır. Neşet Ertaş'ın bu araştırmada örneklem olarak seçilen türküleri söz ve müzik formu ilişkilerinin uyumu açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. İlgili notalar üzerinde yapılan analizler sonucunda, 25 türkünün söz ve ezgi formları arasında uyumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neşet Ertaş is one of the most well known representatives of Turkish Folk Music in general and in Abdal music tradition in particular. In this study, Neşet Ertaş's türkü-s were examined in terms of conformity between lyrics and melody. In the study, the life of Ertaş, the period in which he lived and the music culture in the society and his place in the tradition of Turkish Folk Music were also mentioned. The research consisted of türkü-s which were attributed to Neşet Ertaş as source person in TRT's Turkish Folk Music repertory and played and sung by Ertaş. 25 türkü-s from selected among these are formed the sample of the research. Their lyrics and musics belong to Neşet Ertaş, this were determined with some published documents. It has been confirmed that 25 türkü-s have prominence from various audio recordings. Neşet Ertaş's türkü-s which were selected as sampling in this study, were analyzed comparatively in terms of lyrics and music form and the comformity of these relations. As a result of the analysis on the related sheet music, it was determined that there was a comformity relationship between the lyrics and melody structures of 25 türkü-s. Key Words Neşet Ertaş, türkü (folk song), lyrics, poem, melody, conformity.