Erkek alkol ve eroin bağımlılarında çocukluk çağı travmasının kişilik boyutları ile ilişkisi
The relationship between childhood trauma and personality dimensions in male alcohol and heroin dependents
- Tez No: 282337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EVREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Erken yaşam dönemlerindeki travma deneyimleri, daha sonraki yıllarda alkol/ madde kullanım bozuklukları dahil birçok psikiyatrik bozukluk için önemli risk oluşturmaktadırlar. Alkol/ madde bağımlılarında ise çocukluk çağı travmalarının yaygın olduğu ve eşlik eden psikiyatrik hastalıkların daha sık olduğu bilinmektedir. Çocukluk çağı travması ile kişilik boyutlarının ilişkili olduğunu düşünmekteyiz. Bu çalışmanın amacı detoksifikasyonunu tamamlamış alkol ve eroin bağımlılığı olan hastalarda, çocukluk çağı travmasının ve kişilik boyutlarının karşılaştırılmasının yanısıra bu iki farklı grupta çocukluk çağı travmasının kişilik boyutları ile ilişkisini saptamaktır.Yöntem: Çalışmaya alkol/ eroin kullanımı nedeniyle Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi) kliniğinde yatarak tedavi gören, DSM-IV TR ölçütlerine göre alkol ve eroin bağımlılığı tanısı alan, detoksifikasyonunu tamamlamış ardışık 118 ve 109 olmak üzere toplam 227 hasta alınmıştır. Araştırmaya alınan hastalara bu çalışma için hazırlanmış yarı yapılandırılmış Sosyodemografik Veri Formu (SVF), SCID-I, Çocukluk Çağı Kötüye Kullanımı ve İhmali Soru Listesi (ÇÇKKİSL), Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (Childhood Trauma Questionnaire; ÇÇTÖ-28), Mizaç ve Karakter Envanteri (Temperament and Character Inventory; MKE) uygulanmıştır.Bulgular: Alkol bağımlılarının yaş ortalaması, evli ve boşanmış olanların oranı, eroin bağımlılarına göre daha yüksek saptandı. Aralarında, herhangi bir travma öyküsü açısından anlamlı bir farklılık olmamakla birlikte duygusal kötüye kullanım; eroin bağımlılarında daha fazla, fiziksel/ duygusal ihmal ise alkol bağımlılarında daha fazla bulundu. Fiziksel ihmalin şiddeti ise alkol bağımlılarında daha fazla bulundu. Alkol ve eroin bağımlılarında kişilik boyutları arasında istatistiksel fark bulunmamıştır.Çocukluk çağı travması olan alkol bağımlılarında yüksek yenilik arayışı (YA) ve düşük kendi kendini yönetme (KY), travması olan eroin bağımlılarında ise düşük KY bulundu. Alkol bağımlılarında kötüye kullanımının hem mizaç (YA) hem de karakter (KY) özellikleri üzerinde etkili olduğu, eroin bağımlılarında ise, ihmalinin karakter (KY) özellikleri üzerinde etkili olduğu bulundu. Bu etkiler birbirinden bağımsız olup ihmal ve kötüye kullanım arasında etkileşim bulunmadığı da saptandı.Alkol bağımlılarında toplam travma şiddetiyle, yüksek YA, ZK (zarardan kaçınma) ve düşük KY ilişkili olup, eroin bağımlılarında ise, yüksek ZK ve düşük KY ile ilişkili bulundu. YA; alkol bağımlılarında fiziksel kötüye kullanım ile ilişkili bulunurken, eroin bağımlılarında duygusal kötüye kullanım ile ilişkili bulundu. Her iki grupta; ZK, duygusal ihmal ile, karakter boyutlarından KY ise, duygusal kötüye kullanım ile ilişkili bulundu.Sonuç: Alkol ve eroin dışında başka maddelere ilgi duymamalarının ve tek bir madde tipi tercih etmelerinin kişilik yapılarının benzer olmasını açıklayabileceği düşünüldü.Travmanın tipi ile seçilen madde tipi arasında bir ilişki kurulabileceği düşünüldü. Travmatik olanlarda bulunan düşük KY'nin, (alkol bağımlılarında ayrıca yüksek YA) bir kişilik bozukluğu varlığına işaret etmesi nedeniyle, bu hastaların tedavi süreçlerinde olası bir kişilik bozukluğu patolojisinin gözardı edilmemesi gerektiği anlaşıldı. Her bir travma tipi ve kişilik özelliklerinin ele alınırken ayrı ayrı değerlendirilmesi ve araştırılması kişilerin bağımlılık süreçlerinin anlaşılmasında ve tedavi planında yol gösterici olması açısından önemlidir. Sonuçta, nedensel ilişki belirgin olmasa da kişilik boyutlarının travma tipleri ile ilişkili olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Early life traumatic experiences constitute an important risk for many psychiatric illnesses including alcohol/substance abuse disorders in the subsequent years. It is known that childhood trauma and co-morbid psychiatric illnesses are more prevalent in people with alcohol/ substance abuse disorders. We thougt that childhood trauma and personality characteristics are related. The aim of this study is to investigate the relationship between childhood trauma and personality dimensions in the groups of detoxified patients with alcohol and heroin dependency.Methods: A total of 227 detoxified patients (118 patients with alcohol dependency and 109 patients with heroin dependency diagnosed according to DSM-IV TR criteria), whom were hospitalized in Alcohol and Drug Research, Treatment and Training Center (AMATEM), Bakırköy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery for alcohol/heroin dependency, were consecutively included for the study. Semi-structured socio-demographic data questionnaire, SCID-I, Childhood Abuse and Neglect Questionnaire (CANQ), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), Temperament and Character Inventory (TCI) were applied to patients.Results: The mean age, and the rate of marriage in alcohol dependents were higher than the heroin dependents. Although, there is no difference between alcohol dependents and heroin dependents in terms of any history of childhood trauma, it appeared that emotional abuse in heroin dependents and physical/emotional neglect in alcohol dependents were higher. The degree of physical neglect was higher in alcohol dependents. There is no difference between alcohol dependents and heroin dependents in terms of personality dimensions.High novelty seeking (NS) and low self-directedness (SD) were found in alcohol dependents with chilhood trauma. Low SD was found in heroin dependents with chilhood trauma. It was found that childhood abuse had an effect on both temperament (NS) and character (SD); childhood neglect had an effect on character (SD) in heroin dependents. These effects were independent of each other and it was also determined there was no interaction between abuse and neglect.It was shown that all subgroups of childhood trauma were related to personality dimensions in both groups. Childhood trauma was related to high novelty seeking (NS) and harm avoidance (HA) in alcohol dependents; high HA and low SD in heroin dependents. NS was related to physical abuse in alcohol dependents and emotional abuse in heroin dependents. HA was related to emotional neglect and SD was related to emotional abuse in both groups.Conclusion: We concluded that not preferring any other drug but alcohol or heroin and having only one drug of choice may be due to the similarities in the character structure of both groups.Because of low SD in traumatized patients (also high NS in alcohol dependents) is pointing at the presence of personality disorder, it appeared that underlying potential personality disorders? pathology should not be ignored in the treatment course of these patients. The particular evaluation and investigation of each trauma sort and personality characteristic is important as it is a guide for understanding of individual?s dependency process and treatment plan. In conclusion, both temperament and character are related to trauma types, although the causal relationship is not evident.