Kadınlar basketbol liglerinde oynayan sporcuların empati düzeyleri ve antrenörlerinin liderlik özelliklerini değerlendirmeleri
Empathy level of the athletes in women basketball league and evaluation of coaches leadership characteristic
  1. Tez No: 563659
  2. Yazar: NİDA GENCER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Türkiye Kadınlar Basketbol Süper ve Birinci Liglerinde oynayan basketbolcuların; medeni durumu, yaş, spor yapma süresi, eğitim durumu, aylık geliri, antrenörünün yaşı ve medeni durumuna göre empati düzeyi ve sporcu algısına göre antrenörlerinin liderlik stili ve davranışlarının değerlendirilmesidir. Diğer bir amaç empati düzeyleri ile basketbolcuların algıladıkları antrenör davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Türkiye Kadınlar Basketbol Süper ve Birinci Lig'de oynayan toplam 264 (yaş; 24,61±5,53 yıl) sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Chelladurai ve Saleh tarafından geliştirilen, Toros ve Tiryaki tarafından 2006 yılında geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılan Spor için Liderlik Ölçeği-Sporcunun Antrenör Davranışını Algılaması versiyonu kullanılmıştır. Sporcuların beş farklı boyutta antrenörlerinin liderlik stilini veya davranışını nasıl algıladığı değerlendirilmiştir. Sporcuların empati düzeylerini belirlemek için Dökmen (1988) tarafından geliştirilen ve 20 maddeden oluşan Empatik Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Sporcuların empati düzeyleri hiçbir değişkene göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0.05). Sporcuların medeni durumlarına, yaşına, spor yapma sürelerine ve antrenörlerinin yaşına göre, sporcuların algıladıkları antrenörlük davranışlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate empathy level and perceived leadership characteristic of their coaches on basketball players playing in Turkish Women Basketball Super and First League in terms of marital status, age, period of sport life, educational status, monthly income, coaches age and coaches marital status. One of the other reason is observing relation between empathy levels and perceived coach behaviours of basketball players. Material and Method:A total of 264 (age; 24,61±5,53 years) players, playing in Turkish Women Basketball Super and First League, has participated to the study. In the survey, Leadership Scale for Sport–Athletes Perception of Coaches Behaviour version,developed by Chelladurai and Saleh, acceptability ve reliability functioning was done by Toros and Tiryaki in 2006, was used as data collection tool. It has been evaluated by athletes,on perception of their coaches leadership style and behaviours in five different dimensions. Empatic Tendency Scale, developed by Dökmen (1988) and consisted of 20 items was used to determine the empatic level of the athletes. Results: Empathy level of athletes has not shown any meaningful difference according to any of factors statistically.(p>0.05). It has been determined that no statistically meaningful difference has been evaluated by athletes on coaches leadership characteristics in terms of athletes marital status, ages, period of sport life and coaches ages. (p>0.05).