Türkiye basketbol liglerinde yer alan erkek ve kadın basketbolcuların motivasyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the man and woman athletes motivation levels involved in turkey basketball leagues
  1. Tez No: 707673
  2. Yazar: UĞUR TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Basketbol Liglerinde oynayan erkek ve kadın sporcuların cinsiyet, yaş ve oynadıkları ligler arasındaki motivasyon düzeyleri açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya, Türkiye Basketbol Liglerinde oynayan 53 kadın, 78 erkek sporcu katılmış olup,“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”(Willis, 1982) Google Drive üzerinden online ankete dönüştürülerek katılımcılara internet üzerinden uygulanmıştır. Araştırmaya 18-23 yaş arasında 58 sporcu, 24-29 yaş arasında 49 sporcu ve 30-35 yaş arasında 21 sporcu katılmıştır. Oynadıkları liglere göre ise, BSL'de oynayan 39, KBSL'de oynayan 12, TBL'de oynayan 18, TKBL'de oynayan 16, TB2L'de oynayan 18, KBBL'de oynayan 25 sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılanlardan elde edilen veriler, SPSS 21.0 paket programda“Mann Whitney U”testi,“t”testi,“Independent Simples”testi,“Kruskal Wallis”testi,“Anova”testi ve“Bonferroni”testi kullanılarak değerlendirmeye alınmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık için bazı verilerde (p>0,05) anlamlılık düzeyi seçilirken bazı verilerde ise (p>0,0083) anlamlılık düzeyi seçilmiştir. Farlılıkları belirlemek üzere ölçekteki güç gösterme güdüsü, başarıya yaklaşma güdüsü ve başarısızlıktan kaçınma güdüsünden elde edilen verilerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda hiçbir veride güç gösterme güdüsünde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05, p>0,0083).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether there is a difference in terms of motivation levels male and female athletes of gender, age and between the played leagues in the playing Turkish Basketball Leagues. Research, Turkey Basketball League playing in 53 female and 75 male athletes participated,“Sport-Specific Achievement Motivation Scale”(Wills, 1982) converted into an online survey via Google Drive and applied over the internet. In the study, 58 athletes between 18-23 years old, 49 between 24-29 years old and 21 between 30-35 years old participated. According to the league they play, Basketball Super League playing in the 39, Women's Basketball Super League playing in the 12, Turkey Basketball League playing in the 18, Turkey Women Basketball League playing in the 16, Turkey Basketball Second League playing in the 18, Women Regional Basketball League playing in the 25 athletes participated. The data obtained from the participants were evaluated using the“Mann Whitney U”test,“t”test,“Independent Simples”test,“Kruskal Wallis”test,“Anova”test and“Bonferroni”test in SPSS 21.0 package program. While the significance level (p> 0.05) was selected for some data for statistical significance, the level of significance (p> 0.0083) was selected by using the“bonferroni”test for some data. To identify differences, comparisons were made with data from the scale's power of motive (POW), motive to approach success (MAS) and motive to avoid failure (MAF). As a result of the evaluations, no significant difference was found in the motivation to show power (POW) in any data (p> 0.05, p> 0.0083).