Küçük ve orta ölçekli işletmelerin teknoparklar (yenilik merkezi) ve risk sermayesi desteğiyle geliştirilmesi
Development of small and medium sized enterprises by the support of tecnoparks and vnture capital (incubation centers)
- Tez No: 56368
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yenilik merkezleri yüksek teknoloji alanında çalışacak yeni firmaların, üniversite işbirliğiyle kurulması ve geliştirilmesi için destek sağlayan yerlerdir. Risk sermaye şirketleri ise ortaklık yoluyla, gelişme potansiyeli yüksek olan firmalara gereksinimi olan kuruluş ve gelişme sermayesinin sağlandığı şirketlerdir. Bu şirketler, yeni kuruluşlara yaptıkları yatırımların çok yüksek risk içermesi nedeniyle diğer finansal metodlarla kazanılacak olan ortalama getiriden çok daha yüksek bir getiri beklentisi içindedirler. Her iki kavram da değerli bir projeye sahip olan girişimcilerin yeni bir işe başlamalarını sağlayacak alternatif yollar sunarlar. Yüksek teknoloji alanlarında başlatılacak işlerin ülkeye birçok yararı olacaktır. Bu tür çalışmalar ülkenin bilim ve teknoloji alanında varlığını kanıtlamasını sağlayacaktır. Ülkemizde sınırlı sayıda bulunan yenilik merkezlerinin arttırılması, şu ana kadar kurulmamış olan risk sermayesi şirketlerinin kurulması yapılan çalışma sonucunda önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Incubation centers are the places built to help the creation of new enterprises working in high technology fields and support them during the establishment and growth periods by providing the connection with universities. Venture capital is the high risk capital supply for enterprises with high development potential, in forms of equity shares. Venture capital firms provide venture capital in expectation of higher profit than average. These two concepts create alternative methods for developing businesses for the entrepreneurs with valuable projects. Starting up new businesses in high technology fields is beneficial for the country. The main resons for that is; it creates new jobs and attributes to the economy. As important as that, is the development of the country in science and technology. Because of these major advantages, the increase in the number of incubation centers and establishment of venture capital firms are suggested.