Teknopark'taki yazılım girişimcilerinin proje geliştirme süreçlerinin modellenmesi.
Modeling of project development processes of technopark software entrepreneurs.
  1. Tez No: 491202
  2. Yazar: GAMZE PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye'de ve dünyadaki pek çok ülkede Ar-Ge faaliyetlerinin en yoğun yürütüldüğü kuramların başında üniversiteler gelmektedir. Üniversitelerin Ar-Ge faaliyetleri içerisindeki etkinliği tüm dünyada bilinmektedir. Üniversitelerde yapılan Ar-Ge çalışmalarının sanayiye aktarılması ve ürüne dönüştürülmesi büyük önem taşımaktadır. Üniversitedeki bilgi ile sanayinin ve müteşebbislerin ortak bir çatıda birleştikleri yerler ise teknoparklardır. Teknoparklar, bilginin ticarileşmesinde anahtar rolü oynamaktadır. Teknoparklar üniversiteler ile girişimci ve sanayicilerin ortak işbirliği platformu olarak dünyada kurulmuş olan alanlardır. Teknopark kavramı ülkemiz için yeni bir kavram olmasına rağmen 2001 yılında çıkarılan 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununa göre şekillendirilmiştir. Bu merkezlerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojiye uyumlarının sağlanması, teknolojinin yoğun alanlarda yeni yatırım olanaklarının oluşturulması, yüksek kalitedeki işgücü ve iş imkanının oluşturulması, teknoloji transferine yardımcı olmak ve uluslar arası işbirliklerini sağlamak temel amaç olmuştur. Bu noktada çağımızın trendlerine paralel olarak teknoparklardaki pek çok işletme yazılım alanında faaliyet göstermektedir. Yazılımda başarıyı yakalamanın temel yolu, dünyada belirlenmiş yazılım süreçlerini uygulamak, doğru teknolojileri verimli kullanmak ve yeni teknolojileri olabildiğince hızlı öğrenip olumlu ve olumsuz noktalarıyla değerlendirmekten geçtiği dikkate alındığında, işletmeler için proje yönetim süreçlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu noktadan hareketle hazırlanan araştırmada, Yıldız Teknopark'ta faaliyet yürütmekte olan yazılım girişimcilerinin, proje geliştirme süreçlerinde kullandıkları yöntemleri ve karşılaştıkları sıkıntıları ortaya koyarak, mevcut yazılım geliştirme süreçlerinin iyileştirilmesi için öneriler sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities are at the forefront of theories in which R & D activities are most intensively conducted in Turkey and in many countries around the world. The activities of universities in R & D activities are known all over the world. Transferring R & D work done in universities to the industrial sector and converting it into product is of great importance. The places where the university and the entrepreneurs join together in a common roof are the technoparks. Technoparks play a key role in the commercialization of knowledge. Technoparks are the fields established in the world as universal cooperation and cooperation platform of entrepreneurs and industrialists. Although the concept of technopark is a new concept for our country, it has been shaped according to the Law on Technology Development Regions No. 4691 issued in 2001. The main purpose of these centers is to provide new and advanced technological adaptations of small and medium sized enterprises, to create new investment possibilities in the dense areas of technology, to create high-quality workforce and job opportunities, to assist in technology transfer and to provide international cooperation. In this point, parallel to the trends of our time, many enterprises in technoparks are operating in software field. The key to achieving success in software comes from the fact that project management processes for enterprises take the lead when it comes to implementing software processes around the world, using the right technologies efficiently and learning new technologies as quickly and as positively and negatively as possible. The aim of this research is to present the methods used by the software entrepreneurs operating in Yıldız Teknopark in the process of project development and suggestions for improving existing software development processes.