Teknopark firmalarının finansmanında risk sermayesinin rolü
- Tez No: 89230
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Teknolojik gelişme, kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını gerektiren ekonomik kalkınmanın itici gücü sayılmaktadır. Bilimsel bilgiye dayalı olarak teknoloji üretmek ve elde edilen ham teknolojiyi sanayiye aktarmak için iktisat-bilim-teknoloji politikalarında önemli bir enstrüman olan teknoparklar, yeni bir organizasyon biçimi olarak ön plana çıkmaktadır. 1950'lerde A.B.D.'de Silicon Valley ile başlayan teknopark serüveni, A.B.D.'deki örneklerinin başarılarının etkisiyle 1970'lerde diğer gelişmiş ülkelerde de gündeme gelmiştir. Teknoparklar, gelişmiş ülkelerle aralarında varolan teknolojik açığı kapatarak, tekno-endüstrileşmek amacındaki gelişmekte olan ülkelerde de, 1980'lerden itibaren ekonomik kalkınma için bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Üniversite, yerel yönetim ve merkezi hükümet işbirliği ile kurulan teknoparkların, ekonomiye yeni teknoloji kökenli işletmelerin kazandırılması, varolan bu tür işletmelerin geliştirilmesi yanısıra, yeni fikirleri sanayiye aktarmak, bölgelerarası gelişmişlik farkını azaltmak, uzun dönemli istihdam artışı sağlamak ve istihdam yapısını değiştirmek gibi amaçlan da bulunmaktadır. Ekonomik kalkınma için teknoloji üretilmesi ve teknoloji kökenli küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısının artırılması en önemli koşullardan ikisidir. Bu iki koşulun sağlanması için uygulanacak politikalardan biri olan teknopark uygulaması, özellikle yeni fikir ve buluşların hayata geçirilmesinde fınansal sorunlarla iç içedir. Yeni teknoloji kökenli işletmelerin kurulması ve yeniliklerin finanse edilmesi, yüksek risk nedeniyle geleneksel finans yöntemlerinin dışında yeni finansman yöntemlerini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle özellikle 1980'lerden sonra teknoparklarla birlikte bir finansman modeli olarak risk sermayesi gündeme gelmiştir.155 Geleneksel finans kurumları, özellikle bankalar, kısa vadeli fon topladıklarından, uzun süreli bir yatırım olan teknoloji üretimini finanse etmekten kaçınmaktadırlar. Bu durumda, proje aşamasındaki yeni bir fikri değerlendirebilecek ve teknoloji kökenli bir firmanın sorunlarıyla uzun süre aktif olarak ilgilenecek birimlere sahip olmayan geleneksel kuruluşlar dışında, yeniliklerin desteklenmesinde uzman finans kurumlarının varlığı zorunlu olmaktadır. Risk sermayesi kuruluşları, amacı teknoloji üretmek olan küçük ölçekli işletmelere uzun süreli finansman sağlaması yanında firmaya, teknik ve idari alanda da destek olmakta ve yatırımlarını sahiplenmektedirler. Bu çalışmada, yeni teknoloji kökenli firmaları ekonomiye kazandırmayı amaçlayan risk sermayesi sistemi ve teknoparkların birlikte kullanılması, küçük işletmeler için en uygun çalışma ortamı ile finansal-idari desteğin bir araya getirilmesinin gerekliliği vurgulanmıştır. Sağladığı olanaklarla, yeni fikirlerin sanayiye aktarılmasına yönelik yatırımların riskini azaltan teknoparkların, yeniliklerin finanse edilmesinde uzmanlaşmış risk sermayesi şirketleri ile beraber çalışması teknoloji kökenli küçük işletmelerin yaratılmasında büyük yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technological development is believed to be the locomative power of economical development. In order to produce the raw technology and to transfer the technology into industry, technopole which is one of the most important instrument in economics-science-technology policies, is believed to be a new organisational style. The adventure of technopoles began with Silicon Valey in U.S.A. in 1950's. With the sucess of technopoles in this country, it has taken place in other developed countries by 1970's. Technopole is used by the less developed countries as an instrument for economical development in 1 980's in order to close the technological gap. Established as a cooperation between universities, local municipals and governments, technopoles aim not only to gain technology oriented enterprises to the economy but also to transfer of new ideas to the industry, to diminish the regional gap, to expand the employment in long term and to change the structure of employment. The production of technology and increasement of small and medium sized enterprises are the basic conditions of economical development. Technopoles which is one of the most important policy in order to realize these two conditions, faced by some financial problems. The establishment of technology oriented firms and finance of innovations require new mwthods except for the traditionalones because of the high risk. Because of this reason venture capital is believed to be one of the finance methods in technopoles support. Traditional finance institutions, especially banks prefer to collect short term funds. Because of this, they avoid financing technology production157 which is a long term investment. At this stage, existance of expert institutions in evaluating a new idea in project stage and supporting the innovations. Venture capital institutions help to the small and medium sized enterprices not only for long term financing but also supporting them in technic and administrative fields. They also finance their investments. This thesis emphasizes the need of venture capital system and technopole, for the new technology oriented firms. With the opportunities it creates, technopoles lessen the risk of usage of the new ideas in the investments. It makes a great favor by working with venture capital institutions in establishment of technology oriented small sized enterprises. O»