A mixed integer linear programming model for the combined audit scheduling problem
Birleşik denetim çizelgeleme problemi için bir karma tamsayılı doğrusal programlama gösterimi
- Tez No: 563690
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÖNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde, Birleşik Denetim Çizelgeleme Problemi (BDÇP) için bir karma tam sayılı doğrusal programlama (KTDP) sunduk. Bir çok orta ve büyük ölçekli organizasyon bu problemle yüzleşmektedir ve problemin önemi, artan Yönetim Sistemi Standartları (YSS) sayısı ile günden güne artmaktadır. BDÇP bir Kaynak Kısıtlı Çoklu Proje Çizelgeleme Problem (KKÇPÇP) türüdür ve bir kaç yönetim sistemi için organizasyonun fonksiyonu veya sürecine göre programlara guruplandırılan denetimlere, denetçileri yeteneklerine uygun bir şekilde atamayı gerektirir. Bu programlarda, her bir denetim ISO 19011:2018 yönetim sistemleri denetim kılavuzuna göre aynı işlem adımlarına sahip olduğunu varsaydık ve BDÇP için Düğüm Üzerinde Faaliyet (DÜF) ağının nasıl kurulacağını gösterdik. Önerilen model BDÇP için özel kısıtlar içermektedir. Model ilk önce her bir programın verim süresini daha sonra her bir görevin başlama zamanını en aza indirmektedir. Örnek bir gerçek hayat problemi gösterildi ve sınırlı bir süre içinde bu modelle uygulanabilir bir çözüme ulaşıldı. En sonunda, sonuçlar Gantt şemasıyla gösterildi ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we suggest a Mixed Integer Linear Programming (MILP) for the Combined Audit Scheduling Problem (CASP). This problem is faced by many medium and large-sized organizations and the importance of the problem is increased day by day with an increasing number of management system standards (MSS). CASP is a kind of Resource Constrained Multi-Project Scheduling Problem (RCMPSP) and requires that assigning auditors to audits according to their skills for few management systems where audits are grouped into engagements for each organizational function or process. We assume that each audit has the same processing steps based on ISO 19011:2018 guidelines for auditing management system and show how to construct an Activity On Network (AON) for CASP. The proposed model includes tailor-made constraints for the CASP. The model minimizes firstly throughput time of each engagement and after arrival time of each task. An illustrative real-life problem has been introduced and a feasible solution is attained in limited time by this model. Finally, the results are demonstrated with a Gantt chart and discussed.