Popüler kültür ve medya ekseninde Türk dizileri; Ege'nin Hamsisi örneği
Turkish series according to popular culture and media; Example of Ege'nin Hamsisi
- Tez No: 563729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Popüler kültür, şehirlere yapılan göçler ile oluşmaya başlamıştır. Popüler kültür ürünleri, ucuz elde edilen, kolay ulaşılabilir ve fazla üretilip tüketilir. Yaygınlık kazanmaları ise kitle iletişim araçları sayesinde olmaktadır. İşte bu sebepten dolayı, kitle kültürü içinde parçalanmaktadır. Bu ilişki sebebiyle, popüler kültür ve kitle kültürü çoğu zaman yer değiştirebilir. Çoğu zaman birbirleri yerine de kullanılır. Popüler kültür barındırdığı özelliklerini en rahat, en iyi şekilde televizyonda yansıtabilir. Kendine özgü anlatım şekilleriyle egemen değerler yeniden üretilir. Bu iletileri üretir ve kendine özgü anlatım şekli ile dizileri kullanmış olmaktadır. Türkiye'de ise özel kanalların aktif yayın hayatına adım atmasıyla beraber televizyon dizi seçeneklerinde, içeriklerinde fazlasıyla değişikliklere uğramaktadır. Gündelik hayatta da var olan kültürel ögeler ve toplumu barındıran öğeler daha fazla yansıtılmıştır. Bu bağlamda televizyon aracılığıyla ortaya çıkan kültürel ürünler, kültür ve toplum ile bağlantılıdır. Gündelik yaşam içindeki iniş ve çıkışlar karşımıza çıkmaktadır. Diziler ürünleri popülerleştirir ve umutlar yaratan gündemi belirlemektedir. Diziler, mesaj oluştururken gerçek hayatı kullanıp kendine özgü başka dünya kurar. Televizyon dizileri kitlelerin kendi yaşamlarından çıkan ve yaşamlara devamlı göndermelerde bulunan hikayeler ile gerçek yerine sahte olanı koyup geniş kitlelere ulaşabilmeyi hedefler. Televizyonun sözel ve görsel yönleri sebebiyle, popüler kültür öğeler iki farklı boyutta incelenmesi önemlidir. Dizilerin yapısı gereği görüntü detayları genel bir çerçevede verildiği için görüntüler sözel anlatımlar içinde sıkı şekilde desteklenmektedir. Araştırmada bu durum göz önünde bulundurularak inceleme yapılacaktır. Popüler kültürün bir aracı olan medya, kitlelerin toplumsal ve kültürel davranışları gibi birçok davranışını etki altına almıştır. İnsanların davranış şekillerini ve düşüncelerini yönlendirebilmektedir. Kitlelerin etkileşim ve iletişim biçimlerinin şekillenmesinde de büyük pay sahibi olmaktadır. Sosyalleşme yöntemi olarak televizyon en etkili araç konumundadır. Diziler türüne göre farklılıklar taşır, bazen olgular bazen ise meslekler içinde; mafya konulu, cinayet, aile dizileri ve hastane gibi konulardır. Medyanın ürettiği sanal gerçeklik ile yaşayan kitleler, yeni popüler kültür işlevleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Günümüzdeki diziler kavga, savaş, mafya ve entrika ağırlık olmasının yanı sıra, Ege'nin Hamsisi dizisi toplumumuza ait kültürel farklılıkları yansıtan projedir. Dizide kültürlerin zıt fikirlerin çatışması söz konusudur. Popüler kültür ve medya ekseninde Ege'nin hamsisi dizisi ele alınacaktır. Bu çalışmada kültür, popüler kültür kavramı ve medyanın işlevleri araştırılacaktır. Dizinin yönlendirme ve etkileme gücü üzerinde durulacak; Türk dizisinin popüler kültürü hangi boyutta taşıdığı üzerinde bir değerlendirme yapılacaktır. Popüler kültür öğelerinin medya ekseninde ne boyutlarda yayıldığı incelenecektir. Medya, kültür kavramları, etkileşimleri ele alınarak ve dizi analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Popular culture begins by migration to cities. Products of popular culture which are handled cheaply are accessible easily and produced and consumed very much. It is occured due to mass medium to gain wide currency. On the score of, it is broken into pieces by mass culture. Because of this relationship, popular culture and mass culture usually change places. They can be used mostly for one another. Popular culture represents its qualities on television in a best way. It's produced again dominant values by idiocratical types of expression. It produces these messages and use series with idiocratical type of expression. In Turkey, tv chanels step into broadcaat life so tv series' options and contents change. It is reflected mostly culturel items in daily life and items which content society. In short, cultural items that came out by television are related to culture and society. It shows us seasaw in daily life. Series popularise products and set the agenda which give hopes. While Series are creating messages by using real life they constitute new idiocratic world. Television series aim at reaching large mass by puting the fake stories into real stories which happen in real life. Because of the verbal and visual aspects of the television, it is important to examine the elements of popular culture in two different dimensions. Due to the nature of series, the image details are given in a general framework so the images must be strongly supported in the verbal expression. My case will be examined in the light of this situation. Media which is an instrument of popular culture has now influenced many behaviours such as social and cultural behaviors of masses. It can direct people's behaviour and thoughts. It also plays major role in shaping the interaction and communication forms of the masses. Television is the most effective tool as the method of socialization. The series carry differences according to their types, sometimes cases somtimes within the occupations; their subjects are mafia, murder, family and hospital. With the virtual reality produced by media, the masses are confronted with new popular cultural functions. In addition to the fact that today's series are mainly focused on fighting, war, mafia and intrique, the series of Ege'nin hamsisi is a project that reflects the cultural differences of our society. On the axis of popular culture and media, the series of Ege'nin hamsisi will be discussed. In this study, culture, the concept of popular culture and the functions of media will be investigated. It will be focused on the orientation and influence power of the series and an evaluation will be made on the scale of the Turkish series. On the axis of popular culture elements will be examined about which sizes of their spread. The series will be analyzed by discussing the concepts and interactions of media culture.