Soyut cebir dersi veren öğretim elemanlarının öğretim uygulamaları
Abstract algebra instructors' teaching practices
  1. Tez No: 563760
  2. Yazar: FATMA SÜMEYYE UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HORZUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Soyut Cebir dersi veren öğretim elemanlarının derslerinde kullandıkları kendilerine özgü öğretim uygulamalarını belirlemek amaçlanmıştır. Nitel bir doğaya sahip olan bu araştırmanın deseni durum çalışmasıdır. Cebire Giriş dersi veren 4 öğretim elemanı ile görüşme yapılarak elde edilen veriler için içerik analizi kullanılmıştır. Öğretim elemanlarının tamamı öğrencilerini tanımaya gereksinim duyduğunu, öğrencilerinin Cebire Giriş dersinde zorluklar yaşadıklarını, bu dersi zor ve soyut olarak algıladıklarını ifade etseler de bu durumun aşılabileceğini belirtmişlerdir. Öğretim elemanları anlatacakları/anlattıkları konuya ilişkin ders içeriğinin sunumu ile ilgili olarak basit örnekleri kullanarak kavramların veya teorinin anlaşılabilirliğini artırmaya çalıştıklarını, derslerinde kavramsal bağlantıların kurulması gerektiğini, bağlantılar kurulmadığı takdirde öğrenmenin gerçekleşemeyeceğini, kavram yanılgılarının, yanlış öğrenmelerin gerçekleşeceğini ve bu yanlış öğrenmelerin düzeltilmesinin zor olduğunu vurgulamışlardır. Öğretim elemanlarının tamamı Cebire Giriş dersini genellikle sunuş yoluyla anlattıklarını, çoğunluğu ise soru-cevap yöntemini kullandıklarını belirtmiştir. Öğretim elemanları; öğrencilerin hatalarını ve yanılgılarını belirlemek için tahtada soruları yanlış çözerek nerede hata olduğunu buldurma, kilit soruları sorma, verilen örneklerden bazılarını soru olarak öğrenciler için sınıf ortamında tartışma konusu yapma ve kavramsal anlamayı kolaylaştıracak bol-farklı soru örneklerini kullanma gibi uygulamaları sıklıkla kullandıklarını belirtmişlerdir. Öğretim elemanlarının tamamı; YÖK'ün belirlediği müfredatı ele aldıklarını, çeşitli kaynaklardan veya önceden hazırladıkları ders notlarından yararlanarak anlatacakları konuyu biçimlendirdiklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca öğretim elemanlarının çoğu mevcut müfredat için ders kredisinin ve derse ayrılan saatin yetersiz kaldığını, derste kullandıkları örneklerin konuya ilişkin olarak sınıfın genelini hedef alarak, öğrencileri de cesaretlendirmek adına kolaydan zora gidilecek şekilde seçtiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the teaching practices of instructors who teach Abstract Algebra. The design of this study, which has a qualitative nature, is case study. Four instructors were interviewed and content analysis was used. All instructors stated that they needed to know their students, that their students had difficulties in the Introduction to Algebra course and that they perceived this course as difficult and abstract but this situation could be overcome. The instructors emphasized that they tried to increase the comprehensibility of concepts and theory by using simple examples related to the course content, that conceptual connections should be established in their courses, that cannot be realized if these connections are not established and misconceptions and misleadings take place, and that it is difficult to correct these misleadings. All instructors stated that they explained the Introduction to Algebra course by presentation, the majority of them stated that they used question-answer method. In order to determine students' mistakes and errors related to the measurement and evaluation used by the lecturers during the Introduction to Algebra course, finding wrong whereabouts by asking questions on the board, asking the key questions, making some of the examples given as a question for students in the classroom and making conceptual understanding easier they use applications such as using different and many questions. All of the instructors stated that they used homework, instant questions and open-ended questions. All instructors stated that they followed the curriculum determined by YÖK (Council of Higher Education) and form the subject to be teached by using various sources or lecture notes and that the course credit and the time allocated to the course were insufficient for the current curriculum. Instructors stated that the examples they used in the course were chosen in an easy to difficult way to encourage students by targeting the general class.