Safranbolu'nun sürdürülebilir turizm açısından değerlendirilmesi ve yerel halkın turizm etkinliklerine yaklaşımı
The evaluation of sustainable tourism Safranbolu district and approaching of local people to tourism activities
- Tez No: 563759
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada UNESCO tarafından“Dünya Miras Şehirleri”listesinde yer alan Safranbolu'nun sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihsel kaynaklar belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada Safranbolu yerel halkının turizm etkinliklerine karşı yaklaşımları çeşitli değişkenlere göre incelenmiştir. Genel tarama modelinin kullanıldığı araştırmaya yerel halktan, maksimum çeşitlilik örneklemesi yöntemi ile seçilen 477 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Turizm Etkinliklerine Yaklaşım Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizi ve tanımlayıcı istatistikleri için SPSS 23.00 paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Safranbolu'da yaşayan yerel halkın turizm etkinliklerine yaklaşımının olumlu olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan yerel halkın önemli bir bölümü turizm faaliyetlerinin Safranbolu'ya ekonomik anlamda refah getirdiğini, tanınırlığını arttırdığını, yeni iş alanları ve olanakları sağladığını, halkın yaşam standartlarını yükselttiğini, ulaşım imkanlarını arttırdığını, çevreyi koruma bilinci oluşturduğunu, doğanın korunmasını sağladığını, ilçede yabancı dil öğrenme isteğini arttırdığını, Safranbolu'daki kültürel kimliğin korunmasını sağladığını, turizm faaliyetlerinin park ve rekreasyon alanlarının artmasını sağladığını ve geleneksel kültür değerlerini koruduğunu belirtmişlerdir. Bu çalışmada yerel halkın turizm faaliyetlerine yönelik görüşleri katılımcıların cinsiyet, eğitim durumu ve gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Yerel halkın turizm faaliyetlerine ilişkin görüşleri yaş, medeni durumu ve meslek grubu değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to the city named Safranbolu of the natural, cultural and historical resources which is included in the list as World Heritage Cities by UNESCO. Also approaches of Safranbolu local people towards tourism activities are examined pertaining to various variables. Using general survey method in this research is participated 477 individuals from the local population selected with maximum diversity sampling method. As a data collection the scale which was developed by researcher named“Approaching Tourism Activites”. Both data analysis and descriptive statistics was used SPSS 23.00 package programme. As a result of the study, the approach of local people living in Safranbolu to tourism activities was positive to have been determined. A significant part of the local people who participated in the research stated that tourism activities brought economic prosperity to Safranbolu, increased its recognition, provided new business areas and opportunities, moved the living standards of the people, increased transportation opportunities, developed environmental awareness, stated that the cultural identity in Safranbolu is preserved, tourism and parks and recreation areas increase and traditional cultural values are preserved. In this study, the opinions of local people about tourism activities doesn't demonstrate a significant differences according to the variables of gender, education level and income level of the participants. It was determined that the opinions of local people about tourism activities doesn't not indicate significant differences pertaining to age, marital status and occupational group variables.