Kâr yönetimi ve işletme etiği: Ampirik bir çalışma
Profit management and business ethics: An ampiric study
- Tez No: 563797
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
En genel anlamda kâr yönetimi, yöneticilerin firmanın ekonomik performansı hakkında bazı paydaşları yanıltmak ya da kamuya açıklanan kâr rakamına bağlı bazı sözleşmelerden doğan sonuçları etkilemek amacıyla, finansal raporları oluşturma sürecinde ve gerçekleştirdikleri işlemlerde sahip oldukları yetkiyi kullanarak finansal raporları değiştirmeleri olarak tanımlanmaktadır. Özellikle ABD'de 2000'li yılların başında yaşanan muhasebe skandalları sonrasında önemi artan kâr yönetimi kavramı ile ilgili çok sayıda teorik ve ampirik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, kâr yönetimi ile ilgili olarak muhasebe meslek mensupları ve öğrencilerin bakış açılarını işletme etiği perspektifinden incelemektir. Bu amaçla yapılan çalışmada anket yöntemi kullanılmış ve çalışma sonucunda tarafların kâr yönetimi bilgi düzeylerinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the most general sense, earnings management is defined as managers to mislead some stakeholders about the economic performance of the firm or to modify financial reports by using their authority in the process of creating financial reports and in the processes they perform in order to influence the results of some contracts related to the number of profits announced to the public. In particular, many theoretical and empirical studies have been carried out on the concept of earnings management, which has become more important in the USA after the accounting scandals in the early 2000s. The purpose of this study is to examine the perspectives of professional accountants and students in terms of earnings management from the perspective of business ethics. The survey method was used in this study and it was concluded that the earnings management information levels of the parties were low.