Bir mutluluk sorunu: Epikurosçuluk'ta hayat ve ölüm
A happiness problem: Life and death in epicureanism
  1. Tez No: 563798
  2. Yazar: GİZEM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tezin konusu Epikuros'un yaşadığı dönemdeki insanların tanrı, ölüm ve kader korkusunun mutluluğa ulaşmada en büyük engeller olduğunu, hayat ve ölüm kavramları çerçevesinde açıklayarak temellendirmektir. Epikuros, atomcu bir filozoftur. Evren, atomların boşluktaki hareketlerinden meydana gelir ve cisimler atomun doğru çizgiden sapmasıyla oluşur. Epikuros evrendeki tek gerçekliği atomlar ve boşluk olarak kabul eder. Ona göre evren tanrılar tarafından yaratılmamıştır, dolayısıyla etkilerinin bulunmadığı görüşünü savunur. Epikuros evrende determinizme yer vermez, aksine rastlantıların bulunduğu evren tasavvurunu savunur. Bu görüşüyle Epikuros, evrende kaderin hüküm sürmediğini ifade eder. Epikurosçuluk öğretisinin ilk temsilcisi olan Epikuros, kendisini takip eden öğrencilerine de bu düşünce sistemine dahil eder. Doğa felsefesi ile hayat kavramını ve evren tasarımını, insanı açıklamaktadır. Hayat ve ölüm fenomenleri madalyonun iki yüzü gibidir. Ölüm geldiğinde bedeni ve ruhu meydana getiren atomlar birbirlerinden ayrılır ve dağılır. Böylece beden ve ruh varlığını yitirir. Dolayısıyla insan, ölümün kendisi ile hiçbir zaman yüzleşemez. O halde Epikuros ölümden korkmanın yersiz bir duygu olduğu üzerinde durur. Tez insanın korkularla mücadelesini doğa felsefesindeki hayat kavramına, ölüme bakış açısına ve ahlak felsefesinde yer alan mutluluk anlayışına dayandırarak genel olarak ele alıp felsefi bir analizini oluşturmayı amaçlamaktadır. Epikurosçu öğreti, mutluluğa ulaşmayı nihai hedefi olarak belirler. Aklını kullanarak korkulardan sıyrılabilen insan, kendisine mutluluk veren zevklere yönelmek için çaba saf etmelidir. Haz ahlakıyla da bu görüşünü destekler. Tez Epikurosçu felsefenin biricik hedefi olan mutluluğa, korkular silsilesinden kurtulabilen bireylerin ulaşacağını, hayat ve ölüm fenomenleri içinde ele aldığı mutluluk sorununu felsefi söylemler neticesinde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The main subject of thethesis is tobasethepeople in theperiod of Epicurus in thecontext of theconcepts of life anddeathbyexplainingthatthefear of God, deathanddestinyarethebiggestobstacles in achievinghappiness. Epicurus is an atomistphilosopher. The universe is formedbythedeviation of the atom fromthemovement of theatomsfromthecorrectline. The onlyreality in theuniverse is atomsandspace. Itwas not createdbythegodsanddefendstheviewthatthere is noinfluence on theuniverse. There is nodeterminism in theuniverse; He makescoincidences. Thisviewshows us thatfatedoes not prevail in theuniverse. The phenomena of life anddeathareliketwosides of thecoin. Whendeathcomes, atomsthat form the body andthesoulareseparatedanddispersed. Thus, body andsoullosetheir presence. Sofear of death is an irrelevantfeeling. The thesiswill be based on a philosophicalanalysis of thestruggle of thehumanbeingwiththefearsbased on theconcept of life in thephilosophy of nature, theperspective of deathandtheunderstanding of happiness in moral philosophy. The ultimategoal of Epicurus is toreachhappiness. A personwho can standoutfromthefearsbyusing his mindshouldtrytoturntowardspleasuresthatgivehimhappiness. He supportsthisviewwiththemorality of theday. The thesisexaminesthefactthatEpicurus is theonlytarget of happinessthatindividualswhoareabletogetrid of a series of fears, but alsothephenomenon of happiness as well as thephenomenon of life anddeath, as a result of philosophicaldiscourses.