Cryptocurrency investment decisions and behavioral bias effect
Kripto para yatırım kararları ve davranışsal yanılgıların etkisi
- Tez No: 563796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Psikoloji, İşletme, Economics, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kripto para pazarı, yatırımcı ve pazar şartları açısından özgün dinamiklerini barındırmakta olan gelişen bir alandır. Yaygın bilinen pazar lideri Bitcoin yanında, bir şekilde Bitcoin ile ilişkili olmakla birlikte kendi bağımsız pazar döngülerine sahip alt kripto paralar da bulunmaktadır. Birçok geleneksek finans pratikleri halen geçerli olsa da, geleceğin ekonomisi olma potansiyeli taşıyan kripto paralar kendi dinamikleriyle anlaşılmayı hak etmektedir. Halen bu pazarda yatırım ve ticaret yapanların insanlar olduğu düşünüldüğünde, demografik bilgiler ve davranışsal önyargı eğilimleri, pazar karakteristiğini incelemek için iyi birer bilgi kaynağıdır. Bu çalışmada, insanların demografik bilgileri ve aşırı güven, risk arama, belirsizlikten kaçınma ve zarardan kaçınma şeklinde sınıflandırılan davranışsal önyargı eğilimleri kullanılarak, hem kripto para sahipliğinin hem de alt kripto para yatırım iştahının bileşenlerini / belirleyicilerini incelemek amaçlanmıştır. Veriler, 22 Nisan 2019 ile 7 Mayıs 2019 tarihleri arasında internet platformu üzerinden 304 katılımcı ile gerçekleştirilen anket çalışması ile toplanmıştır. Kripto para sahipliğinin belirleyicileri, birinci modelde ayrık bağımlı değişken ve ikinci modelde sürekli bağımlı değişkenden oluşan iki model ile sınıflandırılmıştır. İlk model lojistik regresyon modeli (LRM) kullanılarak analiz edilirken, ikinci model doğrusal regresyon modeli olarak kullanılan en küçük kareler (OLS) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada ulaşılan temel bulgular: (1) kripto para birimi sahipliği, finansal okuryazarlık ve yüksek gelir durumu ile pozitif, cinsiyet, yaş ve düşük eğitim düzeyi ile negatif ilişkilidir. (2) altcoin sahipliğinin sayısı, finansal okuryazarlık, yüksek gelir durumu ve yüksek risk arayışı ile pozitif, belirsizlikten uzak ve düşük deneyim ile negatif ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The cryptocurrency market is an evolving area which has its own dynamics in terms of investors and market conditions. Besides the well-known market leader Bitcoin, plenty of altcoins also exist in the market which are somehow related but still has an independent market cycle than Bitcoin. Although many traditional finance practices apply, the potential of the next way of economics deserves to be understood by its own dynamics. Since it's still the people trading and investing in this market, demographics and behavioral biases are a good source of information to examine the characteristics. This study aims to examine the determinants of both cryptocurrency ownership and willing to invest in altcoins, using people's demographic information and the tendency of behavioral biases which are overconfidence, risk-seeking, ambiguity aversion, and loss aversion. The data has been collected by an internet survey conducted between April 22, 2019, and May 7, 2019, with 304 attendees. The determinants of cryptocurrency ownership are categorized in two models that the first model consists of the discrete dependent variable and the second model continuous dependent variable. The first model analyzed using LRM which is a logistic regression model, while the second model analyzed using OLS which is ordinary least squares as a linear regression model. The main findings in this paper are: (1) the cryptocurrency ownership is positively associated with financial literacy and high-income status, while it is negatively associated with gender, age, and low education level. (2) the number of altcoins ownership is positively associated with financial literacy, high-income status, and high risk-seeking, while it is negatively associated with ambiguity averse and low experience.