Yûsuf (AS) kıssasına dair tefsirlere giren İsrâiliyat haberleri
Israilyat news about the parable of Yûsuf (AS) in the commentaries
  1. Tez No: 563799
  2. Yazar: SÜMEYRA GÜNEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖRENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Yûsuf (as) kıssası çerçevesinde Kitâb-ı Mukaddes ve Kur'ân-ı Kerîm arasındaki farklılıkları ve bu bağlamda İsrâiliyat haberlerinin tefsir kaynaklarındaki tezahürleri incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; isrâiliyatsız yalnızca Kur'ân-ı Kerîm anlatımı esas alınarak Yûsuf (as) kıssası incelenmiştir. İkinci bölümde Kur'ân-ı Kerîm'de ve Kitâb-ı Mukaddes'te Yûsuf (as) kıssasının anlatımı hem ayrı ayrı hem de içerik açısından farklılıkları ve benzer yanları kıyas başlığı altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise kıssada belirlenen ilgili konu başlıkları altında tefsirlere giren isrâilî haberlerin kullanım örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the differences between the Quran and the Torah that in this context the manifestations of the Israeli news in comentary sources will be examined within the parable of Yûsuf (as). The study consists of three main parts. In the first chapter; parable of Yûsuf (as) will be examined only on the basis of the Qur'anic narrative. In the second part, the parable of Yûsuf (as) in the Qur'an and the Torah, the differences in terms of content and similar aspects will be examined under the heading of comparison. In the third chapter, the examples of usage of Israiliyyat news in exegesis will be examined under the related topics.