Motherhood and maternal bonds in Toni Morrison's novels
Toni Morrison'un romanlarında annelik ve annelik bağları
- Tez No: 563800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Annelik hamileliğin başlangıcı ve doğumla ortaya çıkan bir grup duygu ve davranış olarak tanımlanır. Anne ve çocukları arasındaki bağ her kültürde önemli bir öğedir. Hem anne hem de çocuklar birbirlerine fiziksel ve duygusal olarak bağlıdırlar. Fakat siyahi annelerin hikâyesi farklıdır çünkü onlarınki kölelik sistemi tarafından şekillendirilmiştir. Bu da onları diğer ırklara göre ikinci sınıf insan yapıyor. Kölelik sisteminde, Afrika kökenli Amerikalı anneler annelik anlamında birçok zorlukla karşılaştılar. Buna ek olarak, kölelik sistemi siyahi annelerin biyolojik görevi olan çocuğuna bakma görevini yerine getirmelerine imkân sağlamamaktadır. Böyle bir imkân sağlamak yerine siyahi bir annenin kendi evladını köleliğin tehdit ve tehlikelerinden koruyabilmek için öldürmesine mecbur bırakmaktadır. Bu sebeple, bu çalışma siyah ve beyaz toplumlar arasındaki anlaşmazlıkların yanı sıra siyahi insanların ayrıcalıklı sayılan beyaz vatandaşlar tarafından zorbalığa maruz bırakılmaları araştırmaktadır. Dahası, bu araştırma annelik kavramına odaklanmakta ve köleliğin siyahı annelerin hayatları üzerindeki etkilerini Toni Morrison'un üç kitabı; Sula, Sevilen ve En Mavi Göz üzerinden göstermektedir. Morrison her bir kitabında annelik konusunu kitabın kendine has bir yolla ele almıştır. Daha da önemlisi, Morrison annelik ve köleliği anne ve çocukları arasındaki bağları konu alan bütün feminist okumaları eleştirmek için değişken bir ifade olarak kullanmaktadır. Bu çalışmanın amacı siyahi köle yaşamındaki zorlukları, bunun annelik ve aile bağları üzerindeki etkilerini araştırmak ve ayrıca Afrika kökenli Amerika Edebiyatındaki popüler ve önemli eserleri analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Motherhood is defined as a set of feelings and behaviours that are unfolded with the start of pregnancy and the birth of a child. The maternal bond between mothers and children is significant in all cultures since they are connected together physically and emotionally. However, the story of black mothers was quite different because they experienced slavery in the past making them inferior to other races. Under the system of slavery, African American mothers still face difficult and diverse challenges. The hardest being their inability to practice their roles as biological caregivers. In some extreme cases black mothers even thought to kill her own children to save them from the threats of slavery. This study explores the conflict between the white and black communities and the victimization of the black people by the prevalent ideology of marginalization and suppression. It examines the concept of motherhood and the impact of slavery in the life of black mothers through a special attention on Toni Morrison's three novels The Bluest Eye, Sula, and Beloved. In each single novel, Morrison presents a unique picture of motherhood as a term bound by slavery. In the study, feminist readings of the texts as well as textual and contextual approaches are employed to study the relationships between the mothers and daughters as depicted in the selected novels. Hence, the aim of this study is to investigate the complexity of the life of black women and the impact on motherhood and family interaction of poverty, subjugation and oppression.