Kur'an'da keyd kelimesi ve Hz. Yûsuf kıssası
Keyd word in the Quran and the story of the prophet Yûsuf
  1. Tez No: 671740
  2. Yazar: HATİCE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tarih boyunca insanlar faaliyetlerinden dolayı farklı nitelemeler almışlardır. Bu nitelemeler genel mahiyette; dini kimlikle, sosyal yaşamla ve etnik kökenle ilişkilidir. İnsanlığa kılavuz olarak indirilen Kurʾan'da ise bu nitelemelere dair örnekler mevcuttur. Kur'an özellikle dini kimlikle şekillenenlere vurgu yapmaktadır. Bu dini kimliklerin kategorize olmasında bir takım unsurlar bulunur. Allah'a ve O'nun emirlerine inanan müʾmin, bu emirleri yalnızca dili ile tasdikleyenler münafık, Allah'ı ve emirlerini reddedenler ise kâfir olarak anılmaktadır. Allah, dinin kılavuzu olan Kurʾan'ın ve emirlerinin tebliğ edilmesi için insanlara peygamberler göndermiştir. Peygamberler görevlerini yerine getirirken birçok keyd/tuzak ile karşılaşmıştır. Bu keyd uygulayıcısı, bazen acımasız bir hükümdar bazen putperest bir müşrik bazen şeytanın kendisi bazen de hased ve nefretle dolu bir kadın olmuştur. Bunun misallerini Hz.Yûsuf kıssasında ve daha birçok âyette görmek mümkündür. Bahsi geçen kimselere ve keydlerine karşı, peygamberlerin ve müʾminlerin destekçisi Allahu Teâlâ olmuştur. İnananları keyde maruz bırakmak isteyenlerin hileli planları büyük ölçüde ifşa olmaya mahkûmdur. Kurʾan'da kimsenin Allah'ın gazabından kurtulamayacağı vurgulanmakta olup Kurʾan muhataplarına da uyarı yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have received different qualifications due to their activities. These qualifications are of general nature; it is related to religious identity, social life and ethnic origin. There are examples of these descriptions in the Qur'an, which has been sent down as a guide to humanity. The Qur'an, emphasizes especially those shaped by religious identity. There are a number of factors in the categorization of these religious identities. Belivers who believe in Allah and His commands are called hypocrites, and those who reject Allah and His commands as unbelievers. Allah sent prophets to the people to be conveyed the Quran, which is the guide of the religion, and its orders. Prophets encountered many keyd / traps while performing their duties. This keyd practitioner was sometimes a ruthless ruler, sometimes a pagan polytheist, sometimes the devil himself, and sometimes a woman full of envy and hatred. It is possible to see examples of this in the story of Yusuf and in many other verses. The supporter of the prophets and believers was Allah Almighty against the aforementioned people and their followers. The fraudulent plans of those who want to expose the believers to the keyd are largely doomed to expose. In the Quran, it is emphasized that no one can escape the wrath of Allah, and the addressees of the Quran are also warned.