Örgütsel etik iklim, psikolojik güvenlik, güç mesafesi yönelimi ve çalışan sesliliği davranışı arasındaki ilişkiler
The relations among organizational ethical climate, psychological safety, power distance orientation and employee voice behaviour
- Tez No: 563807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN NUR KARABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel etik iklim, psikolojik güvenlik, güç mesafesi yönelimi ve çalışan sesliliği arasındaki ilişkileri ele almaktır. Çalışmada örgütsel etik iklimin psikolojik güvenlik aracılığıyla çalışan sesliliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında sırasıyla örgütsel etik iklim, psikolojik güvenlik güç mesafesi yönelimi ve çalışan sesliliği kavramları açıklanmıştır. Hipotezlerin testi için Siirt ilinde görev yapan 409 sağlık çalışanından anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Veriler SPSS programıyla analize tabi tutulmuştur. Gerçekleştirilen analizlerde çalışan sesliliği değişkeni, teşvik edici ve yasaklayıcı seslilik olmak üzere iki boyutta ele alınmıştır. Araştırma bulgularına göre örgütsel etik iklimin, çalışan sesliliği davranışını ve çalışanların psikolojik güvenlik algısını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Güç mesafesi yöneliminin ise çalışan sesliliği davranışını olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir. Ayrıca analizler sonucunda örgütsel etik iklimin çalışan sesliliği üzerindeki etkisinde psikolojik güvenlik değişkeninin kısmi aracılık rolü üstlendiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships among organizational ethical climate, psychological safety,power distance orientation and employee voice behaviour. The effect of perceived organizational ethical climate on employee voice behaviour through psychological safety was investigated. In the theoretical framework, the concepts of organizational ethical climate, power distance orientation, psychological safety and employee voice behaviour were explained respectively. To test the hypotheses, data were gathered through a survey conducted on 409 employees working at health sector in Siirt province. Data were analyzed by using SPSS. In the analyzes performed, the employee voice was addressed in two dimensions:promotive and prohibitive voice. According to the findings of the research, organizational ethical climate positively affects employee voice behaviour and psychological safety. Power distance orientation negatively affects employee voice. Moreover, it was observed that the effect of perceived organizational ethical climate on employee voice is partially mediated by psychological safety.