Evlat edindirmede aile seçim sürecinin AHP ve TOPSİS tabanlı bilgi sistemi ile değerlendirilmesi
Assessing family selection process in adoption by AHP and TOPSIS based knowledge system
  1. Tez No: 563814
  2. Yazar: ESRA AKÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK KIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüz koşullarında yeni doğan her bebek dünyaya aynı şartlarda gelmemektedir. Ailelerinin ekonomik durumları, sağlık durumları, sosyal çevreden gelen baskılar, gayri meşru doğum gibi sebeplerden dolayı birçok küçük, devlet koruması altına verilmektedir. Kuruma verilen çocuklar devlet koruması altında; beslenme, barınma, sağlık, eğitim vb. konularda mümkün olduğunca en iyi şartlarda yetiştirilmektedirler. Fakat en sağlıklı olan küçüğün sıcak bir aile ortamında duygusal olarak da doygunluğa ulaşarak büyümesidir. Sağlıklı ilişkilerin olduğu bir ailede büyümek geleceğin temeli olan küçükler için olması gereken en doğru ortamdır. Ailelerinden ayrı büyümek zorunda kalan küçükler dışında evlat sahibi olamayan çok sayıda aile/birey bulunmaktadır. Evlat edinme işlemi aile sıcaklığı arayan küçükler ile evlat sahibi olmak isteyen ailelerin/bireylerin buluşması için önemlidir. Ülkemizde kurum aracılığı ile evlat edinme işleminde sıraya alınma ölçütü olarak sadece evrak teslim tarihi dikkate alınmaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin gelişimini ve tüm hayatını etkileyen bir konuda daha fazla ölçüt göz önünde bulundurularak daha adil ve sağlıklı aile/birey sıralaması yapılmalıdır. Bu çalışmada, Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda evlat edinme sürecindeki etkili ölçütler belirlenerek, en uygun ailenin seçilmesi amacıyla AHP ve TOPSIS yöntemlerinin bütünleşik olarak kullanıldığı bir bilgi sistemi önerilmiştir. Bir örnek çalışma olarak önerilen bilgi sistemi ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each new-born infant in present conditions wasn't born in same circumstance. Many infants are sometimes given to the under legal protection due to economical conditions of families, medical condition, pressures from the social environment and out of wedlock childbirth. The infants who are under legal protection being raised in best conditions such as nourishment, sheltering, education and health. However, the best options for infant is being raised with their family in warm and emotional environment. Besides the infants who had to grow apart from their children, there are many family or couple who hasn't a kid. Adoption process is a milestone between infants and family/couple who has been searcing for infants to adopt. In our country, only the delivery date of document is taken into consideration as the criterion of ordering in adoption process through institution. Much more criteria should be taken into consideration in the point that offects the development of the individuals and whole life of the in an attempt to array fairly most suitable families. In this study, the criterion of adoption process was determined after negatiations with Bursa Provincial Family Directorate, Labour and Social Services and an integrated knowledge system which includes AHP and TOPSIS has been suggested on the purpose of choosing best family. The proposed knowledge system and the results were evaluated on a case study.