Erzurum il merkezinde hastane atık yönteminin incelenmesi
- Tez No: 56382
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN NURİ ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Erzurum İl Merkezindeki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Numune Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi ve SSK Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastane'sinin katı atık kompozisyonu, miktarı ve hastane atıklarının yönetimi incelenmiştir. İnceleme sonucunda, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde 2.96 kg/yatak/gün katı atığın, Numune Hastanesinde 2.34 kg/yatak/gün katı atığın, SSK Hastanesinde 2.61 kg/yatak/gün katı atığın, SSK Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları hastanesinde ise 3.8 kg/yatak/gün katı atığın ortaya çıktığı görülmüştür. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinden çıkan katı atıkların % 51.2'si, Numune Hastanesinden çıkan katı atıkların % 64.1; SSK Hastanesinden çıkan katı atıkların % 56.5'i SSK Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinden çıkan katı atıkların % 60.2'ı tıbbi atık olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Erzurum il merkezinde incelenen tüm hastanelerde Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin uygulanmadığı görülmektedir. 102
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the composition, quantity and management of the solid wastes generated from Atatürk University Hospital, Numune Hospital, SSK Hospital and SSK Maternity Hospital in Erzurum city center were investigated. As a result of composition research it was observed 2.96 kg/bed/day solid wastes occur in Atatürk University Hospital, 2.34 kg/bed/day in Numune Hospital, 2.61 kg/bed/day in SSK Hospital and 3.81 kg/bed/day in SSK Maternity Hospital. 51.2 % of the wastes in Atatürk University Hospital, 64.1 % of the wastes in Numune Hospital, 56.5 % of the wastes in SSK Hospital and 60.2 % of the wastes in SSK Maternity Hospital are medical wastes. In all of the hospitals investigated, the solid waste management is not organized according to the national regulations. 103