Simmental ineklerde laktasyon eğrisini en iyi tanımlayan modelin belirlenmesi
Determination of the model that best describes lactation curve in Simmental cattle
- Tez No: 563936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, Simmental sığırların laktasyon eğrilerini tanımlayan en iyi modeli belirlemektir. Bu amaçla, Karacabey Tarım İşletmesinde 2016-2017 yılları arasında yetiştirilen Simmental ineklerin test günü süt verim kayıtları kullanılmıştır. Bu çalışmada, laktasyon eğrilerinin tanımlanmasında Wood, Üssel, Cobby ve Le Du, Kuadratik, Parabolik Üssel, Logaritmik Linear ve Ters polinomiyal modeller kullanılmıştır. Araştırmada, model karşılaştırma kriteri olarak belirtme katsayıları (R2) ve kalıntı standart sapma katsayılarından (KSS) faydalanılmıştır. Araştırmada en düşük KSS ve en yüksek R2 değerleri Wood modeliyle hesaplanmıştır. Simmental sığırların laktasyon eğrisini tanımlayan en iyi model olarak Wood modeli belirlenmiştir. Sonuç olarak, Wood modeli ile belirlenen parametrelerin bu sürüde yapılacak ıslah çalışmalarına önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the best model which describes lactation curves of Simmental cattle. For this purpose, test day milk yield records of Simmental cattle reared in Karacabey State Farm in year 2016-2017 were used. In this investigation, Wood, Exponential, Cobby and Le Du, Quadratic, Parabolic Exponential, Logarithmic Linear and Inverse polynomial models were used to define lactation curves. In the study, the coefficients of determination (R2) and residual standard deviation coefficients were used as model comparison criteria. In the research, the lowest RSD and the highest R2 values were calculated with Wood model. Wood model was the best model to explain the lactation curve of simmental cows. Wood model was determined as the best model to describe the lactation curve of simmental cattle.