Balıkesir bölgesinde yetiştirilen simmental sığırlarda süt ve döl verim özellikleri için genetik parametre ve damızlık değer tahmini
Estimation of genetic parameters and breeding values for milk yield and reproductive performance traits in simmental cattle in Balikesir province
  1. Tez No: 604698
  2. Yazar: BURAK GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı Simmental sığırlarda süt ve döl verim özellikleri için genetik parametre ve damızlık değerleri tahmin etmektir. Araştırmanın materyalini Balıkesir'de özel bir işletmedeki 678 baş Simmental sığır oluşturmuştur. Araştırma, 2018 yılı Nisan ve Mayıs ayları içerisinde yapılmıştır. Süt ve döl verimi özelliklerine etkili faktörlerin belirlenmesi için ANOVA, genetik parametrelerin tahmini için REML, damızlık değerlerin tahmini için BLUP kullanılmıştır. Genetik parametrelerin tahmini için iki model kullanılmıştır. Birinci modelde random faktör olarak sadece hayvanın etkisi yer alırken ikinci modelde buna ek olarak kalıcı çevresel etkiler bulunmaktadır. Sürüde ortalama ikizlik oranı %18,9, güç doğum oranı %7,4, yavru atma oranı %2,4, buzağılarda ölü doğum oranı %7,7, ikizlerde ölü doğum oranı %15,7, güç doğumlarda ölü doğum oranı %33,3 bulunmuştur. Tek ve ikizlerde güç doğum oranı sırasıyla %7,1 ve %9,6 bulunmuştur. Dişilerde ve erkeklerde ölü doğum oranı sırasıyla %6,1 ve %8,4 bulunmuştur. Laktasyon süresi, kuruda kalma süresi, pik süt verimi, 305 gün süt verimi için en küçük kareler ortalamaları sırasıyla 339,2 gün, 73,6 gün, 34,9 kg, 7602,6 kg bulunmuştur. İlk tohumlama yaşı, ilk buzağılama yaşı, gebelik başına tohumlama sayısı, gebelik süresi, buzağılamadan ilk tohumlamaya kadar geçen süre, servis periyodu ve buzağılama aralığı için ortalamalar sırasıyla 15,9 ay, 27,3 ay 2,1 adet, 279,2 gün, 84,1 gün, 139,8 gün, 411,9 gün bulunmuştur. 305 gün süt verimi için kalıtım derecesi model 1'de 0,37±0,03 ve tekrarlanma derecesi model 2'de 0,12±0,13 olarak tahmin edilmiştir. İlk buzağılama yaşı için kalıtım derecesi 0,38±0,15 ve buzağılamadan ilk tohumlamaya kadar geçen süre için tekrarlanma derecesi 0,87±0,06 bulunmuştur. Diğer süt ve döl verim özelliklerinin kalıtım dereceleri ve tekrarlanma dereceleri çok düşük tahmin edilmiştir. 305 gün süt verimi ile gebelik başına tohumlama sayısı, servis periyodu ve buzağılama aralığı arasındaki genetik korelasyonlar sırasıyla +0,64, +0,52 ve +1,0 tahmin edilmiştir. Bu sonuçlar süt verimi ile döl verimi arasındaki ters ilişkiyi yansıtmaktadır. Sürüde ineklerde 305 gün süt verimi için yıllık genetik ilerleme -38,6 kg/yıl olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre 305 gün süt verimi için orta düzeyde genetik varyasyon bulunduğu ve seleksiyonla yeterli düzeyde genetik ilerleme elde edilebileceği söylenebilir. Ancak bununla birlikte sürüde etkili ve sürekli bir genetik seleksiyon uygulanmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate genetic parameters and breeding value for milk and reproductive traits in Simmental cattle. The material of the study consisted of 678 Simmental cattle in a private enterprise in Balıkesir. The research was conducted in April and May 2018. ANOVA was used to determine the factors affecting milk and reproductive traits, REML was used to estimate genetic parameters, and BLUP was used to estimate breeding values. Two models were used for the estimation of genetic parameters. In the first model, only the effect of the animal is the random factor, while in the second model there are also permanent environmental effects. The average rate of twins in the herd is 18.9%, the dystocia rate is 7.4%, the rate of abort is 2.4%, the stillbirth rate in calves is 7.7%, the stillbirth rate in twins is 15.7%, and the stillbirth rate in dystocia is 33% were found. Dystocia rates in single and twins were 7.1% and 9.6%, respectively. The stillbirth rates in females and males were 6.1% and 8.4%, respectively. The least squares means for lactation length, dry period, peak yield, 305 day milk yield were 339.2 days, 73.6 days 34.9 kg, 7602.6 kg respectively. First insemination age, first calving age, the number of insemination per pregnancy, gestation length, length from calving to first insemination, service period and average of calving interval 15.9 months, 27.3 months 2.1 inceminations, 279.2 days, 84.1 days, 139.8 days, 411.9 days were found. The heritability of 305 days milk yield was estimated as 0.37±0.03 in model 1 and the repeatability 0.12±0.13 in model 2. The heritability for the first calving age was 0.38±0.15 and the repeatability for time from calving to the first insemination was 0.87±0.06. The heritability and repeatability of other milk and reproductive traits were estimated to be very low. Genetic correlations between 305 days milk yield and number of insemination per pregnancy, service period and calving interval were estimated at +0.64, +0.52 and +1.0, respectively. These results reflect the antagonism between milk yield and fertility. The annual genetic progress for 305 day milk yield in cows in the herd was -38.6 kg/year. According to these results, there is moderate genetic variation for 305 day milk yield and sufficient genetic progress can be achieved by selection. However, it is seen that there is no effective and continuous genetic selection in the herd.