Holstein ve simmental ineklerde ilk laktasyonda süt verimi, pike çıkma-pikte kalma süreleri ve süt verimi persistensleri ile üreme performanslarının karşılaştırılması
Comparison of reproductive performance between holstein and simmental cows in-terms of milk production, milk yield persistence, first lactation peak point and it is duration
  1. Tez No: 756986
  2. Yazar: MOHAMED YUSUF OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Karacabey ilçesinde bulunan Sevkar hayvancılıkta 2016-2019 arasında doğup yetiştirilen ve 2018-2020 arasında buzağılayan 222 baş Holstein ve 80 baş Simmental sığıra ait süt ve döl verimi özellikleri incelenmiştir. Holstein ve Simmental sığırların süt verimi özelliklerinden 305 gün süt verimi, pike çıkma-pikte kalma süreleri, pik süt verimi ve persistenslerine ait genel ortalamalar sırasıyla 9690,02±154,80 kg ve 8934,01±193,24 kg, 55,84±1,20 gün ve 54,16±1,49 gün, 36,85±0,53 kg ve 32,86±o,66 kg ve 5,23±0,31 ve 6,37±0,39 olarak hesaplanmıştır. Döl verimi de ilk gebelik için tohumlama sayısı, ilk gebelik yaşı, servis periyodu, 2. gebelik için tohumlama sayısı, 2. gebelik yaşı ve iki gebelik arası sürelere ait genel ortalamalar sırasıyla 1,82 ve 1,88 adet, 16,05 ay ve 15,18 ay, 73,19 gün ve 65,05 gün, 2,94 ve 2,55 adet, 32,03 ay ve 28,57 ay ve 15,75 ay ve 13,39 ay olarak bulunmuştur. İncelenen özelliklere göre iki ırkının arasında 305-gün süt verimi, pike çıkma- pikte kalma süreleri ve persistensleri ırk, laktasyon sayısı ile ırk ve laktasyon sayısı arasında istatistik olarak önemsiz (P>0,05) bulunmuştur. Pik süt verimi ise ırk ve laktasyon sayısı önemli (P0,05) bulunmuştur. Döl verimi özelliklerini bakıldığında ilk gebelik yaşı, servis periyodu, gebelik için tohumlama Sayısı, 2 gebelik yaşı ve iki gebelik arası süre çok önemli (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this study was conducted to investigate the milk and fertility yield characteristics of 222 Holstein and 80 head of Simmental cattle that were born and raised between 2016-2019 and calved between 2018 and 2020 in Sevkar livestock located in Karacabey district. General averages of 305 days milk yield, peak point and it is duration, peak milk yield and milk yield persistence respectively 9690,02±154,80 kg and 8934,01±193,24 kg, 55,84±1,20 days and 54,16±1,49 days, 36,85±0,53 kg and 32,86±o,66 kg and 5,23±0,31 and 6,37±0,39. Number of inseminations for the 1st pregnancy, 1st gestational age, service period, number of inseminations for the 2nd pregnancy, 2nd pregnancy age and the period of the two pregnancies which are reproductive characteristics, are 1.82 and 1.88 piece, 16.05 and 15.18 mo, 73.19 and 65.05 days, 2.94 and 2.55 piece, 32.03 and 28.57 and 15.75 ve 13.39 mo, respectively. According to the characteristics examined between the two breeds 305 days milk yield, peak point and it is duration, and milk yield persistence breed, lactation number as well as between breed and lactation number were found to be insignificant (P>0,05) but peak milk yield was found to be significant between breeds and number of lactations (P0,05). According to the fertility yield of the two breeds 1st gestational age, service period, number of inseminations for the 2nd pregnancy, 2nd pregnancy age and the period of the two pregnancies were found to be significant (P0,05).