31P-NMR ile liyotropik nematik fazlarda misel geometrisinin polarize mikroskop ve lazer kırınımı teknikleri kullanılarak optikçe etkin lamel fazlardan kolesterik fazların indüklenme mekanizmasının incelenmesi
- Tez No: 56396
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ACIMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada, liyotropik kolesterik fazlarda heliks yapının oluşumunu açıklamak için iki çalışma planlandı. Bunlardan ilki, 31P spektroskopisinin misel geometrisine katkı sağlayıp sağlamadığının anlaşılması, ikincisi ise lamel ve nematik fazlardan kolesterik fazlan indükleyerek elde edilen verilerin yorumlanması üzerinedir. Çalışmanın ilk kısmında, DACl / KC1 / D?0 / PDE, H3P04 sistemi 31P- NMR sistemi ile incelendi. Yapılan bu çalışmadan NMR spektroskopisinin fazın yönlenmesi hakkında bilgi verdiği, aynı sistemde gözlenen misel şekli değiştiğinde disk mi, silindir mi olduğu hakkında bilgi vermediği, misel şekli arasında fark gözlenmediği belirlendi. Çalışmanın ikinci kısmında, optikçe etkin lamel fazlardan kolesterik fazların indüklenmesi, elde edilen kolesterik fazların heliks adım uzunluğunu polarize mikroskop ve laser kırınımı teknikleriyle ölçerek indüklenme mekanizmasını açıklanmak amaçlanmıştır. Bunun için de, DACl / CEEC / NH.C1 / H?0 ve L-SDE / NaCl / R,0 sistemleri seçildi. Bu sistemlerde optikçe etkin madde (CEEC), su miktarı ve sıcaklık değiştirilerek indüklenen kolesterik fazların heliks adım uzunlukları belirlenerek heliks yapının oluşum mekanizması açıklanmaya çalışıldı. Heliks yapmm oluşurken misel biçiminin bozulduğu mekanizması desteklenmektedir. Nematik fazlardan indüklenen kolesterik fazlarda heliks adım uzunluğunun lamel fazlardan daha kısa olması misellerin küçülerek optikçe etkin moleküller tarafından daha iyi kıvrılması ile açıklanmıştır. Heliks adım uzunluğu çok kısa olan numunelerde iyi sonuçlar veren laser kırınım tekniği polarize mikroskop sonuçlan ile bağdaştırılarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
103 IX. SUMMARY In this study, to explained the mechanism of formation of helix structure was planned two studies. Firstly, to understand whether 3lP spectroscopy contributed to micelle geometry, secondly the cholesteric phases were induced from lamella and nematic phases obtained data have been interpret. In the first step of this study, DAC1 / KC1 / PDE, H3P04 / D20 liquid crystal system was examined with 31P-NMR spectroscopy. It was observed that NMR spectroscopy gives information about the direction of the phase but the difference in the structure of the micelle were not determined, in the same system, were not determined whether micelle is disc or cylinder. In the second step of this study, in cholesteric phases induced from optically active lamella phases, it was explined the mechanism of formation of helix structure in cholesteric phases, the pitches of cholesterics phases were measured by polarising microscopy and laser diffraction techniques. For this purposes, DAG / CEEC / NH4C1 / H20 and L-SDE / NaCl / H20 liquid crystal systems were selected. The pitches of cholesterics phases induced by adding the optically active molecule (CEEC), water and in various temperature were measured. The mechanism of forming the helix structure is governed by distortion of micelle structure in cholesteric phases. The pitch of cholesteric phases were shorter than induced from lamella phase. Pitch can be concluded that the twisted the micelles were better. It was determined that using the laser diffraction technique would be more suitable, because the measurements with the polarising microscopy was difficult with samples of very short pitch. The pitch was deduced from microscopy and laser diffraction measurements.