Ağrı ilinde yem bitkileri üreticilerinin sosyo ekonomik durumlarının incelenmesi
Investigation of socio economic status of fodder crop producers in agri province
  1. Tez No: 563985
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ağrı ilinde yem bitkisi üreticilerin sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi, söz konusu üreticilerin sorunlarının saptanması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesidir. Araştırmanın ana materyalini Ağrı ilinde yem bitkisi yetiştiren 76 işletme ile 2019 yılı Nisan-Mayıs ayında yapılan anket çalışmasıyla elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. İncelenen işletmelerde üreticilerin yaş ortalaması 51,03, çiftçilik deneyim süresi ortalama 28,02 yıl, yem bitkisi üretimi deneyim süresi ise ortalama 11,5 yıl olarak saptanmıştır.Ortalama arazi genişliği 158,02 dekar bulunmuştur. Üreticilerin %89,5'inin hayvancılık yaptığı belirlenmiştir. İşletmeler ortalamasında en fazla 31,55 dekar ile kuru şartlarda yonca bitkisi ekildiği saptanmıştır.Yonca için üreticilerin elde ettiği brüt kar 48,3 TL/da, korunga için 63,4 TL/da, fiğ için 80,85 TL/, silajlık mısır için ise 338,48 TL/da olarak bulunmuştur. Üreticilerin %84,2'sinin yem bitkisi desteğinden yararlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine socio-demographic characteristics of forage crops producing enterprises, to identify problems of these plants and to develop solutions in Agri Province. The main material of the research is the primary data obtained from the survey conducted in April-May 2019 with 76 enterprises growing forage crops in Agri province. The average age of the producers was obtained 51.03, theaverageduration of farmingexperiencewas 28.02 yearsandtheaverageduration of forage cropproduction was 11.5years. The average land width was found to be 158.02 decares. It was determined that 89.5% of the producers made livestock. Alfalfa were cultivated under dry conditions with a maximum of 31,55 decares in the average of farms. The gross profit of alfalfa producers was 48.3 TL/da, 63.4 TL/da forsainfoin, 80.85 TL/da for vetch and 338.48 TL/da for silage maize. It was determined that 84.2% of the producers benefited from forage crop support.